Zrušili vám liek, ktorý ste brali a neviete, aký iný začať brať? Tento problém sa na Slovensku pravidelne opakuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Populárne lieky proti prechladnutiu môžu zmiznúť z pultov, pacientom to sťaží chrípkovú sezónu
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Stalo sa vám, že liek, ktorý musíte pravidelne brať, sa už nepredáva, a vy neviete, ktorý iný je ideálny pre vašu diagnózu? Rušenie niektorých liekov a najmä nízka informovanosť o ich vyradení a možnej náhrade je na Slovensku čoraz častejšie terčom kritiky.

Ministerstvo zdravotníctva SR síce pravidelne zverejňuje zoznamy kategorizovaných liekov, no výpadky a vyradenia niektorých liekov spôsobujú pacientom komplikácie pri hľadaní si nových alternatív liečby. Na nečakané vyradenie lieku a následný nedostatok informácií o tom, čo bude ďalej, nás upozornil aj jeden z našich čitateľov, ktorý je astmatik a liek na jeho chorobu musí brať pravidelne.

Keď liek zrazu zmizne

Pacient trpiaci astmou mal nastavenú liečbu od svojej lekárky. V októbri pri výdaji liekov narazil na problém, kedy jeden z liekov nebol v jeho lekárni dostupný. Napriek tomu, že v iných lekárňach tvrdili, že ide iba o dočasný výpadok, sa mu podarilo liek získať takmer bez doplatku. O pár mesiacov neskôr však situácia nabrala úplne iný smer.

Keď si pacient v januári chcel vybrať ten istý liek, zistil, že už nie je možné ho bežne zohnať. V inej lekárni ešte našiel posledné tri kusy, avšak tentoraz už za ne zaplatil plnú cenu. Dodatočne zistil, že liek bol vyradený z kategorizovaného zoznamu už v novembri. Pri komunikácii so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) mu bolo potvrdené, že neexistuje žiadna komparačná tabuľka, ktorá by lekárom ukázala, aké lieky boli vyradené a aké pribudli ako náhrada.

Vyjadrenie ŠÚKL

Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv boli dodávky daného lieku, ktorý potrebuje na astmu náš čitateľ, zrušené na slovenský trh ku dňu 30. júna 2024 z rozhodnutia výrobcu. Ako ŠÚKL uviedol v odpovedi pacientovi, v takýchto prípadoch je potrebné obrátiť sa na ošetrujúceho lekára, ktorý môže predpísať iný liek s podobným terapeutickým účinkom.

Ministerstvo považuje systém za dostatočný

S otázkou, čo robiť v takýchto situáciách, a ako si vie každý pacient skontrolovať dostupnosť svojich liekov, sme sa obrátili na Ministerstvo zdravotníctva SR. Rezort nám vo svojej odpovedi zdôraznil, že pravidelne zverejňuje zoznamy kategorizovaných liekov na svojej webovej stránke. Tvrdí, že zmeny sú jasne viditeľné porovnaním starého a nového zoznamu, pričom ak v danej referenčnej skupine zostane iba jeden liek a ten je vyradený, alternatívnu liečbu určuje ošetrujúci lekár.

Podľa ministerstva sú výpadky liekov na trhu medzinárodným problémom, ktorý môže viesť až k ich vyradeniu z kategorizácie. V niektorých prípadoch síce lieky zostávajú dostupné v lekárňach, ale pacienti si musia zaplatiť plnú cenu, čo môže byť pre niektorých výrazná finančná záťaž.

Chýbajúca transparentnosť a neistota pacientov

Hoci ministerstvo tvrdí, že informácie v kategorizačnom zozname sú dostatočné, v praxi je pre pacientov veľkým problémom zistiť v rozsiahlom zozname, ktoré lieky vypadli a aké sú ich možné náhrady. Chýba aj nástroj, ktorý by umožnil lekárom rýchlo zistiť, aké lieky sú aktuálne dostupné.

Pacienti sú tak často odkázaní na vlastnú iniciatívu – obtelefonovávanie lekární, zisťovanie dostupnosti liekov alebo hľadanie alternatív na vlastnú päsť. Keďže výpadky liekov sú čoraz častejšie, je otázne, ako sa tento problém bude ďalej riešiť a či ministerstvo prijme opatrenia na zlepšenie prehľadnosti systému.

Kým sa tak stane, mnohí pacienti zostávajú v neistote a musia sa spoliehať na svojich lekárov a lekárnikov, ktorí sa v neprehľadnom systéme snažia nájsť riešenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv