Zmena kompetencií znepokojuje federáciu sestier

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vakcinacia.jpg
Foto: Pixabay.com

Podľa Európskej federácie sestier je v 21. storočí neprijateľné prideliť vysokú úroveň kompetencií, ktoré majú právne dôsledky, ľuďom s nižším stupňom vzdelania, ako sú zdravotnícki asistenti, čisto z ekonomických dôvodov.

Európska federácia sestier (EFN) je znepokojená novelou vyhlášky, ktorou rezort zdravotníctva plánuje upraviť kompetencie zdravotníckych asistentov.

EFN vyzýva Vládu Slovenskej republiky, aby dodržiavala európske smernice a nevystavovala pacientov zbytočnému riziku. Vyplýva to z listu, ktorý prijala Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) od federácie.

Slovensko ide opačným smerom

Podľa revidovanej smernice o vzájomnom uznávaní odborných kvalifikácií, všeobecné sestry v celej EÚ sú vzdelávané na vyššom stupni, aby mohli plniť úlohy efektívne a s vysokými štandardmi bezpečnosti a kvality starostlivosti o pacientov.

„Pre ochranu bezpečnosti pacienta a zvyšovanie kvality starostlivosti musia členské štáty EÚ investovať do ošetrovateľstva ako profesie tým, že implementujú Článok 31 Smernice, a jeho osem kompetencií do učebných osnov v odbore ošetrovateľstvo,“ konštatoval generálny sekretár EFN Paul De Raeve.

Slovensko sa však podľa generálneho sekretára chystá opačným smerom, externým zabezpečením odborných pracovných činností sestier nižšie kvalifikovanými pracovníkmi, čo je pre EFN neprijateľné.

Ekonomické dôvody neobstoja

Zástupca federácie zároveň upozorňuje ministra zdravotníctva Tomáša Druckera na to, že slovenská vláda podporila v roku 2013 rokovania k smernici. Tá mala byť implementovaná už od 18. januára 2016.

Ako ďalej uviedol Raeve, v 21. storočí je neprijateľné prideliť vysokú úroveň kompetencií, ktoré majú právne dôsledky, ľuďom s nižším stupňom vzdelania, ako sú zdravotnícki asistenti, čisto z ekonomických dôvodov.

S novou vyhláškou, ktorú ministerstvo zdravotníctva navrhuje, a to nechať zdravotníckych asistentov – pracovníkov s nižším dosiahnutým vzdelaním, vykonávať odborné pracovné činnosti sestier, slovenská vláda podľa EFN ignoruje bezpečnosť pacientov a znehodnocuje kvalitu poskytovanej starostlivosti.

„Existujú jasné dôkazy o tom, že slovenská vláda prijíma zlé rozhodnutia, pretože korelácia medzi čím vyšším vzdelaním a nižšou mierou úmrtnosti pacientov, bola jasne preukázaná,” dodal Raeve.

„Slovenské sestry podporila Európska federácia sestier, ktorá reprezentuje viac ako 36 národných asociácií sestier a jej práca má vplyv na každodennú prácu 6 miliónov sestier v celej Európskej únii a Európe,“ dodal člen Rady a Prezídia SK SaPA Milan Laurinc.

Verí, že minister zdravotníctva nakoniec spornú vyhlášku pod vplyvom odborných argumentov a nie tlaku záujmových skupín stiahne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek