Zdravotné poisťovne evidujú prvé pokusy o podvodné prepoistenie, hoci kampaň vyvrcholí v septembri. Zdravotnú poisťovňu totiž môžete zmeniť len raz ročne, práve ku koncu septembra.
Prvé pokusy
Ako uvádza Asociácia zdravotných poisťovní (AZP), tento rok sa podvodníci poponáhľali a prvé tohtoročné prepoistenia bez vedomia či súhlasu poistenca sú tu. Asociácia preto pacientov varuje a prináša rady, ako sa nenechať oklamať.
Výsledky prepoisťovacej kampane sú známe, jednej zo súkromných zdravotných poisťovní pribudnú desaťtisíce poistencov
Ak poistenec zvažuje zmenu, je podľa nej dobré sa informovať a vybrať si služby tej poisťovne, ktorej programy sú pre neho a jeho rodinu najviac užitočné.
„Overte si tiež, či má nová poisťovňa zmluvy s lekármi alebo zariadeniami, ktoré navštevujete alebo sa chystáte navštevovať,“ odporúča asociácia. Pri podpise je dôležité prečítať si celú zmluvu. Podľa asociácie sa totiž stáva, že ľudia sú prepoistení bez svojho vedomia.
Dôvera a Union kritizujú VšZP za nekalé prepoisťovanie
„Preto nikdy neposkytujte svoje osobné údaje, ako sú rodné číslo, číslo občianskeho preukazu, bez overenia dôveryhodnosti osoby alebo inštitúcie, ktorá ich požaduje,“ upozorňuje ďalej AZP.
Online prepoistenie
Prepoistiť sa podľa nej môže poistenec bezpečne aj online prostredníctvom oficiálnych webových stránok poisťovní. Vyhýbať by sa mal podozrivým e-mailom, telefonátom a webovým stránkam.
Zmena poisťovne bez vedomia ľudí či sfalšované podpisy. Ministerstvo už pripravuje zmeny, aby zamedzilo podvodom
„Ak máte pochybnosti, kontaktujte svoju aktuálnu alebo novú poisťovňu priamo prostredníctvom oficiálnych kontaktov,“ radí ďalej asociácia. Približne mesiac po prepoistení by poistenca mala kontaktovať jeho pôvodná ako aj nová poisťovňa.
Ak prišlo k prepoisteniu bez vedomia poistenca, prípadne aj s jeho vedomím, ale rozmyslel si to, má do konca októbra právo vziať prihlášku späť.