Zdravotná starostlivosť pre Slovákov žijúcich, študujúcich alebo pracujúcich vo Veľkej Británii ostane zabezpečená do konca roka 2020 aj v prípade tvrdého brexitu. Informuje o tom brožúra, ktorú pripravilo ministerstvo zahraničných vecí a zverejnilo ju na svojom facebookom profile.
„V prípade neriadeného odchodu členského štátu z EÚ sa bude pre oblasť zdravotného zabezpečenia do 31. decembra 2020 garantovať ten istý stupeň ochrany ako doteraz,“ informuje rezort o možných dopadoch odchodu Veľkej Británie z EÚ bez dohody.
Európsky preukaz zdravotného poistenia
Turisti budú mať do konca roka 2020 nárok na neodkladnú zdravotnú starostlivosť a potrebnú zdravotnú starostlivosť, tak ako doteraz. Vždy pritom musia predložiť svoj Európsky preukaz zdravotného poistenia, ktorý vydali na Slovensku. Študenti môžu takisto naplno využívať Európsky preukaz zdravotného poistenia (EHIC).
Na tvrdý brexit sme už zrejme pripravení
Okrem toho ale môžu využiť formulár S1, ktorý zabezpečí zdravotnú starostlivosť v Spojenom kráľovstve v plnom rozsahu. To isté platí aj pre formulár S2, teda plánovanú zdravotnú starostlivosť s predchádzajúcim súhlasom zdravotnej poisťovne. Koniec platnosti formulárov S1, S2 a karty EHIC je k 31. decembru 2020.
Pre pracujúcich a samostatne zárobkovo činné osoby, ktorí odvádzajú poistné do britského zdravotného systému, sa nič nezmení.
„Ak ste zamestnanec alebo SZČO, ktorý si dobrovoľne prispieva do britského zdravotného systému, vaše nároky na zdravotnú starostlivosť na území Spojeného kráľovstva sú v tomto prípade upravené britskou národnou legislatívou. Máte plne garantované práva a nároky na využívanie zdravotnej starostlivosti podľa britských zákonov, a to v systéme verejného zdravotníctva Spojeného kráľovstva rovnako ako britskí občania,“ informuje brožúra.
Neodkladná starostlivosť
V prípadoch, keď slovenská zdravotná poisťovňa odsúhlasila alebo odsúhlasí v termíne do 31. decembra 2020 zákrok v zdravotníckom zariadení na území Spojeného kráľovstva s využitím formulára S2, sa takisto nič nemení, keďže formuláre S2 sú platné až do konca roka 2020.
Čo prinesie brexit?
Neodkladná zdravotná starostlivosť sa poskytuje pri náhlej zmene zdravotného stavu, ktorá bezprostredne ohrozuje život alebo niektorú zo základných životných funkcií.
Neodkladná starostlivosť je aj zdravotná starostlivosť poskytovaná pri pôrode či napríklad vyšetrenie osoby označenej za možný zdroj rýchlo sa šíriacej a život ohrozujúcej nákazy. Súčasťou neodkladnej starostlivosti je neodkladná preprava osoby do zdravotníckeho zariadenia.
Potrebná zdravotná starostlivosť je tá, ktorú vyžaduje zdravotný stav poistenca a musí sa mu poskytnúť s ohľadom na povahu zdravotnej starostlivosti a očakávanú dĺžku pobytu poistenca v inom členskom štáte tak, aby sa nemusel kvôli potrebnému ošetreniu vrátiť do Slovenskej republiky skôr, ako pôvodne zamýšľal.
Premiér Johnson je zástanca brexitu
Rozsah potrebnej zdravotnej starostlivosti určuje ošetrujúci lekár. Využíva sa Európsky preukaz zdravotného poistenia (EHIC), ktorý platí do 31. decembra 2020.
Zdravotná starostlivosť v plnom rozsahu vo vzťahu k poistencovi, ak má poistenec bydlisko v inom členskom štáte, je zdravotná starostlivosť, ktorá patrí do rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe sociálneho zabezpečenia v inom členskom štáte. Využíva sa formulár PD S1, ktorý bude naďalej platiť do 31. decembra 2020.
Ministerstvo odporúča absolventom britských škôl konať
Riziko odchodu Veľkej Británie bez dohody upravujúcej vzťahy s Európskou úniou vzrástlo po nástupe Borisa Johnsona do kresla premiéra. Johnson patrí k zástancom brexitu, aj tvrdého.
Vyrokovanú dohodu s EÚ nepovažuje za dobrú. Dohodu okrem neho odmieta aj britský parlament. Referendum o vystúpení sa konalo koncom júna 2016. Spojené kráľovstvo malo pôvodne odísť 29. marca 2019, momentálne platí ako dátum odchodu 31. október.