Zdravotná poisťovňa Dôvera zavádza nový program, jej poistenci môžu absolvovať preventívne duševné prehliadky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poisťovňa Dôvera
Foto: archívne, SITA/Tomáš Benedikovič
Tento článok pre vás načítala AI.

Zdravotná poisťovňa Dôvera uvádza do praxe „preventívne duševné prehliadky“. Reaguje tak na stúpajúci výskyt duševných ochorení medzi poistencami, každý siedmy poistenec Dôvery má diagnózu súvisiacu s duševným zdravím.

V roku 2024 bolo v poistnom kmeni Dôvery štvrť milióna poistencov, ktorým lekár stanovil diagnózu spojenú s duševným zdravím. Prevládajú neurotické, stresom podmienené poruchy a afektívne poruchy. Rovnako platí, že ženy vyhľadávajú odbornú pomoc častejšie ako muži.

Čísla sú alarmujúce

„Ak si údaje najväčšej súkromnej zdravotnej poisťovne vynásobíme tromi, získame reprezentatívny prehľad o stave duševného zdravia celej slovenskej populácie, čo sú alarmujúce čísla,“ povedal Roman Mužik, manažér stratégie a inovácií v zdravotníctve z Dôvery.

To by znamenalo, že diagnózu spojenú s duševným zdravím má „na papieri“ zhruba 750 tisíc ľudí. Stále pritom hovoríme len o tých, ktorí vyhľadali odbornú pomoc.

Ľudia čoraz častejšie siahajú po antidepresívach, najrýchlejšie stúpa ich spotreba u mladých ľudí vo veku 15 až 29 rokov. V roku 2023 užívalo antidepresíva na predpis vo všetkých vekových skupinách takmer o 10 percent viac poistencov ako v roku pred pandémiou (2019).

Nový program zdravotnej poisťovne ponúka štyri nástroje na podporu duševného zdravia, ktoré im pomôžu napríklad posúdiť vážnosť duševnej nepohody či pomoc psychológa.

Duševné zdravie je proces

Preventívna duševná prehliadka od Dôvery zahŕňa samodiagnostický nástroj, zľavu na online konzultácie s psychológmi, mobilnú aplikáciu VOS určenú najmä pre tínedžerov či mladých ľudí, ako aj podporný online program pre rodičov.

„Naša myseľ alebo emócie ovplyvňujú každú časť nášho bytia – od fyzického zdravia cez vzťahy až po schopnosť zvládať výzvy. Treba sa mu venovať systematicky. A ako zdôrazňuje americký profesor klinickej psychológie Noam Shpancer, treba mať na zreteli, že duševné zdravie nie je cieľom, ale procesom. Je to o tom, ako jazdíte, nie o tom, kam idete,“ hovorí Katarína Jandová, hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre psychológiu.

Všeobecná lekárka Jana Bendová dodáva, že digitálne nástroje, ako sú mobilné aplikácie, umožňujú ľuďom starať sa o duševné zdravie aj v každodennom zhone. Poistencov Dôvery zároveň nabáda, aby otvorili tému duševnej nepohody aj v ambulanciách všeobecných lekárov.

Záujemcovia o štyri nástroje na podporu duševného zdravia, ktoré poisťovňa ponúka, ich nájdu na stránke dovera.sk/dusa. Po vyplnení vstupného dotazníka, ktorý obsahuje 5 jednoduchých otázok namierených na duševnú rovnováhu, sa poistenec dostane k odporúčanému nástroju, ktorý zodpovedá riešeniu jeho aktuálnej situácie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana BendováKatarína JandováRoman Mužik
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňa