Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) v roku 2020 trpelo závažnými anémiami viac ako 46-tisíc Slovákov. Predpokladá sa, že na celom svete trpí na anémiu, teda chudokrvnosťou, asi 30 percent ľudí.
Lekári sa s týmto ochorením stretávajú v detských, všeobecných i odborných ambulanciách. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá.
Dôležitá je správna diagnostika
Anémia sa vyskytuje zvyčajne ako následok krvácania, ktoré je spojené so stavom ohrozujúcim život, ako dôsledok poruchy krvotvorby a vyzrievania červenej krvinky alebo jej skráteného prežívania. Istá časť anémií je vrodená a má súvis s geneticky zapríčinenou poruchou vývoja alebo funkcie červených krviniek.
Preventívna prehliadka je dôležitá: čomu sa viete vďaka nej vyhnúť?
Správna diagnostika a zatriedenie anémie vedie k rýchlejšej a adekvátnej liečbe. Závažných anémií totiž existuje viacero druhov.
Na vine je nedostatok železa
Najrozšírenejšia je takzvaná sideropenická anémia spôsobená nedostatkom železa v organizme, ktorou v roku 2020 trpelo 26 940 ľudí. Najčastejšou príčinou rozvinutia anémie je v tomto prípade nedostatočný príjem železa spôsobený buď nevhodným zložením potravy alebo poruchou jeho vstrebávania v zažívacom trakte. Veľmi častou príčinou sú aj zvýšené straty železa krvácaním.
Cítite sa unavený? Ako rozlíšiť, či ide o symptóm COVID-19 alebo o niečo iné a rovnako závažné
Druhou najčastejšou formou ochorenia je anémia z nedostatku vitamínu B12 a folátov, na ktorú sa v minulom roku liečilo 9 290 Slovákov. Časté sú aj anémie pri chronických chorobách, s ktorými sa vlani trápilo 5 593 pacientov. Pre niektoré chronické ochorenia je anémia dokonca charakteristickým príznakom.