Nie všetky potraviny po záplavách musíte hneď vyhodiť. Ktoré môžu ostať zdravotne nezávadné?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tento článok pre vás načítala AI.

Keď sa rozhodujete, či jedlo neublíži vášmu zdraviu, obvykle je najdôležitejší obal.

Vrchol aktuálnych záplav máme možno už za sebou, ale kopec problémov, ktoré priniesli, sa ešte len ukáže. Niektoré až po tom, ako voda ustúpi, niektoré treba riešiť priebežne. Medzi takéto patrí aj skladovanie a najmä vyhadzovanie či nevyhadzovanie zaplavených potravín. Že je samozrejmé vyhodiť premočenú múku nikto hovoriť nemusí. A samozrejme všetko, čo bolo v priamom styku so záplavovou vodou, bahnom či kalom. Avšak čo ak sa konkrétneho kusu voda nedotkla? Nie všetky potraviny sú po záplave automaticky nebezpečné, zatiaľ čo niektoré musíte okamžite vyhodiť, iné sa dajú zachrániť, ak sa s nimi správne naloží.

1. Balené potraviny

Konzervy

– Skontrolujte, či sú konzervy nepoškodené, bez hrdze, prasklín alebo vydutí.
– Ak sú plechovky neporušené, môžu byť zachránené, ale musíte ich dôkladne vyčistiť.
Očistite ich teplou vodou a saponátom, potom dezinfikujte roztokom bielidla (1 lyžica bielidla na 4 litre vody). Pred použitím konzervy dôkladne opláchnite.
– Vyduté, poškodené alebo hrdzavé konzervy rovno vyhoďte. Vydutie môže znamenať prítomnosť botulotoxín (takzvaný klobásový jed).

Balené potraviny v kartónoch alebo papierových obaloch (napr. múka, ryža, cestoviny)

– Vyhoďte ich, aj keď vyzerajú neporušené, pretože kartón a papier nemôžu zabrániť kontaminácii záplavovou vodou.

Plastové fľaše a tetrapaky

– Ak sú tesne uzavreté a bez poškodení, môžu byť zachránené, ale dôkladne ich očistite a dezinfikujte roztokom bielidla, podobne ako konzervy.
– Ak sú fľaše alebo tetrapaky deformované, popraskané alebo znečistené, vyhoďte ich.

2. Nebalené potraviny

Čerstvé ovocie a zelenina

– Vyhoďte všetko, čo nebolo balené, aj keď vyzerá v poriadku. Záplavová voda mohla preniknúť do štruktúry ovocia a zeleniny a kontaminovať ich.
– To platí aj pre koreňovú zeleninu (napr. zemiaky, mrkvu, cibuľu), pretože je ťažké odstrániť kontamináciu z jej povrchu.

Chlieb, pečivo, cereálie

– Vyhoďte všetky potraviny v otvorených alebo kartónových obaloch. Chlieb a pečivo sa môžu rýchlo kontaminovať plesňami a baktériami.

3. Dlhodobo trvanlivé potraviny

Sušené potraviny (napr. strukoviny, orechy, sušené ovocie)

– Ak boli správne balené vo vzduchotesných obaloch a tieto obaly neboli poškodené, môžu byť bezpečné. Skontrolujte obaly, či nie sú roztrhané alebo premočené – ak áno, vyhoďte ich.
– Vyhoďte všetko, čo bolo v kartónových obaloch alebo sa zdá byť vlhké.

Potraviny v skle

– Ak sú sklenené nádoby neporušené, viečka bezpečne uzavreté a záplavová voda sa nedostala dovnútra, môžu byť zachránené. Očistite a dezinfikujte vonkajšiu časť podobne ako konzervy.
Vyhoďte všetky nádoby, ktoré majú praskliny, netesné viečka alebo viditeľné známky kontaminácie.

4. Mliečne výrobky

Mlieko, syry, mäso, vajcia

– Ak boli v kontakte so záplavovou vodou, vyhoďte ich. Tieto potraviny sú veľmi náchylné na kontamináciu a môžu sa veľmi rýchlo pokaziť.

5. Nápoje a alkohol

Nápoje v PET fľašiach (napr. nealko nápoje, minerálky)

– Ak je uzáver neporušený a fľaša nebola poškodená, môže byť bezpečná, ale musíte ju dôkladne vyčistiť a dezinfikovať.
– Vyhoďte všetky fľaše, ktoré sú deformované, poškodené alebo majú známky netesnosti.

Alkoholické nápoje

– Sklenené fľaše alkoholu môžu byť bezpečné, ak sú nepoškodené. Očistite ich a dezinfikujte povrch.
– Vyhoďte všetky fľaše s poškodenými uzávermi alebo prasklinami.

6. Chladené a mrazené potraviny

Úrad verejného zdravotníctva SR uvádza:

Nekonzumujte chladené či mrazené potraviny, najmä vtedy, ak v dôsledku znefunkčnenia chladiaceho alebo mraziaceho zariadenia javia také zmeny vlastností vnímané zmyslami, ktoré vylučujú ich ďalšie použitie na účely ľudskej výživy (zápach, zmeny konzistencie/skupenstva, farby a podobne). Pri znefunkčnení chladiaceho alebo mraziaceho zariadenia (ďalej „znefunkčnenie“) je potrebné neotvárať ho, aby sa v ňom udržala čo najnižšia teplota, a postupovať podľa nasledujúcich bodov:

  • ak znefunkčnenie trvá menej ako 3 hodiny – potraviny (chladené, mrazené) možno považovať za neškodné, ak ich teplota nepresiahla 5 °C;
  • ak znefunkčnenie trvá viac ako 3 hodiny – chladené potraviny musia byť laboratórne vyšetrené a rozhodnutie o konzumovateľnosti sa vykoná na základe výsledkov uvedeného vyšetrenia; v prípade, že nie sú laboratórne vyšetrené, je potrebné ich vyhodiť;
  • ak znefunkčnenie trvá trvá viac ako 12 hodín – mrazené potraviny, pokiaľ ich teplota nepresiahla 5 °C, treba okamžite použiť na ďalšie spracovanie, nie je prípustné ich opätovné zmrazenie.

ÚVZ SR pravidelne poskytuje rady, ako si chrániť zdravie počas záplav. „Ak máte akékoľvek pochybnosti o bezchybnosti potraviny, obráťte sa na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva a v prípade zdravotných ťažkostí (bolenie brucha, hnačka či teploty) už po prvých príznakoch navštívte svojho lekára. Počiatočné ľahké príznaky nikdy nepodceňujte!“ zdôrazňuje ÚVZ SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať