Už päť týždňov v skladoch v Šarišských Michaľanoch leží 200-tisíc dávok ruskej vakcíny Sputnik V. Napriek tomu, že bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) jej terapeutické použitie schválil ešte 1. marca, stále sa ňou neočkuje.
Podľa posledného prieskumu, ktorý pre agentúru SITA realizovala od 19. do 28. marca tohto roka spoločnosť Nielsen Admosphere, by ruská očkovacia látka mohla opäť „nakopnúť“ spomaľujúce sa tempo očkovania.
Slováci najviac dôverujú vakcíne Pfizer/BioNTech. Prekvapil Sputnik V, ktorý predbehol všetky ostatné
Aj keď z prieskumu robenom na vzorke 503 respondentov internetovej populácie staršej ako 15 rokov vyplynulo, že najdôveryhodnejšia je pre Slovákov vakcína od konzorcia Pfizer a BioNTech, hneď druhá v poradí je Sputnik V.
Tejto vakcíne však ešte ostáva približne 18 dní do schválenia Európskou liekovou agentúrou (EMA), aspoň podľa skúseností s Modernou.
Viac ako polovica opýtaných
Ruskej očkovacej látke vyvinutej Gamalejovým národným výskumným centrom plne alebo skôr dôveruje 56 percent respondentov prieskumu. Vakcíne Comirnaty dôveruje len o kúsok viac, teda 61 percent opýtaných.
Sputnik tak z hľadiska dôveryhodnosti „predbehol“ ďalších päť vakcín, ktoré sú už inštitúciou EMA schválené alebo aktuálne podstupujú schvaľovací proces.
Seniori sú štátu ukradnutí, tvrdia analytici. Na pomoc v očkovacej kampani prichádzajú mimovládky
Zaujímavosťou je aj to, že k účinnosti a bezpečnosti ruskej vakcíny sa nevedelo vyjadriť iba 14 percent účastníkov prieskumu.
Ale k vakcíne Moderna, ktorá je v Európe schválená a na Slovensku sa ňou bežne očkuje, sa nevedelo vyjadriť až 20 percent opýtaných. Zdá sa teda, že na ruskú očkovaciu látku majú Slováci jasnejší názor ako na väčšinu ostatných vakcín.
Sputnik V alebo nič
Na základe iného prieskumu, ktorý si nechal spraviť Igor Matovič (OĽaNO) ešte predtým, než ruskú vakcínu kúpil a nechal doviezť na naše územie, bývalý premiér tvrdil, že Sputnikom by sa nechalo zaočkovať 300-tisíc ľudí, ktorí by inak očkovanie odmietli.
Jeho názory sa však nestretli s pochopením kolegov, čím sa začala koaličná kríza. Kým sa riešila, Sputnik bol v akomsi vákuu. Spoločnosť Imuna Pharm Šarišské Michaľany vykonávala testy toxicity, ďalšie testy súbežne s nimi vykonával Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).
Ruskú vakcínu proti koronavírusu Sputnik V si čoskoro objedná aj Rakúsko, tvrdí kancelár Kurz
Ten dostal podľa hovorkyne ústavu Magdalény Jurkemíkovej za úlohu zaujať stanovisko k bezpečnosti, účinnosti a kvalite vakcíny, vykonať fyzickú kontrolu v miestach výroby a mal zabezpečiť laboratórnu kontrolu dovezených šarží. Prvé dva body ŠÚKL zvládol vo vlastnej réžii.
S tretím požiadal o pomoc Biomedicínske centrum SAV: „Ku dnešnému dňu niektoré laboratórne testy stále prebiehajú. Trvanie laboratórnej kontroly do veľkej miery závisí od termínu dodania objednaných reagencií, a preto ho nie je možné urýchliť.“
Sputnik V doviezli na Slovensko pred tromi týždňami. Kde viazne proces jej registrácie
Túto informáciu pre portál vZdravotníctve.sk potvrdila aj hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová: „Posudok ešte nie je ukončený, aktuálne prebiehajú tri laboratórne testy.“ Dodala, že o ostatných detailoch budú verejnosť včas informovať.
Ticho pred búrkou?
Na čo ale rezort čaká, jasné nie je, nakoľko Jurkemíková vysvetlila, že v čase zaslania hodnotiacej správy, teda 30. marca, boli k dispozícii výsledky 11 zo 14 parametrov laboratórnej kontroly. „Zvyšné parametre by však nemali vplyv na stanovisko štátneho ústavu,“ dodala.
Laboratórne testy zodpovedajú niektoré otázky o farmaceutickej kvalite vakcíny, na základe len laboratórnych testov však nie je možné prijať záver o účinnosti a bezpečnosti u ľudí. Konkrétne to znamená, že ŠÚKL neprijal a ani neprijme „záver o pomere prínosov a rizík vakcíny Sputnik V“.
Dôvodov je viacero, hlavne množstvo chýbajúcich údajov od výrobcu, nekonzistentnosť liekových foriem a nemožnosť vzájomne porovnávať šarže používané v rôznych štúdiách a krajinách, ako pre portál vZdravotníctve.sk uviedla Jurkemíková.
Ako to bolo s AstraZenecou a prečo nikto neupozorňoval na rovnaké problémy očkovaných vakcínou od Pfizeru
Napriek tomu ŠÚKL naďalej pracuje na zabezpečení laboratórnych testov dovezených šarží, aj keď bez dostatočných dôkazov odborné stanovisko neprijme. „O očkovaní danou vakcínou i naďalej rozhoduje Ministerstvo zdravotníctva SR,“ pripomenula Jurkemíková.
Nejasné detaily
Ministerstvo bude v prípade schválenia terapeutického použitia neregistrovaného lieku musieť vyriešiť niekoľko praktických problémov, ako je napríklad systém registrácie pre záujemcov o očkovanie Sputnikom či to, v ktorých očkovacích centrách bude dostupný.
Tempo očkovania medzitým klesá. Štátna tajomníčka rezortu Jana Ježíková pred sviatkami uviedla, že zníženie vekovej hranice na očkovanie nie je v súlade s tým, aký vývoj predpokladali. Zároveň sa v okolitých krajinách epidemiologická situácia zhoršuje.
O očkovanie je menší záujem, ako ministerstvo predpokladalo. To, kedy sa dostanete na rad, zodpovie kalkulačka
Vyvstáva preto otázka, či by v rámci jedného z cieľov Národnej stratégie očkovania proti ochoreniu COVID-19, a to zaočkovať čo najskôr potrebné množstvo tri milióny Slovákov, nebolo rozumné s použitím Sputnika V ďalej nečakať. Opýtali sme sa odborníkov.
Prieskumy nálad
Epidemiologička Alexandra Bražinová z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave sa k otázke, či by sa vzhľadom na veľký záujem o očkovanie ruskou vakcínou mala pustiť do obehu vyjadrila jasne: „Ja by som určite počkala na schválenie EMA.“
Dodala tiež, že je to štandardný korektný postup, s čím súhlasí aj jej kolega, lekár a vedec Peter Celec z Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Vakcínou Sputnik V by pred schválením takisto neodporúčal očkovať.
Malá fľaštička, veľké rozbroje. Čo vláde radili odborníci k nákupu Sputnika V
„Prieskumy nálad sú nepochybne zaujímavé, ale snáď nebudeme nahrádzať odborné posudky inštitúcií ako EMA prieskumom verejnej mienky,“ dodal Celec s tým, že je aj tak úplne nepodstatné, čo si laik, expert, prípadne väčšina myslí.
Viac o téme: Koronavírus
Podstatné podľa Celeca je, aké sú výsledky klinických štúdií a aké sú dáta, ku ktorým má, alebo by aspoň mala mať, prístup EMA, prípadne ŠÚKL.
„Ktovie, možno sa raz dožijeme toho, že výskum sa zruší a nahradia ho ankety. Je úlohou vzdelávacích inštitúcií, ako sú škola a rodina, vysvetľovať, že odborníkom sa človek nestane prečítaním si pár statusov na sociálnej sieti,“ uviedol na záver.
Unikátna túžba
Martin Smatana, bývalý riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky si myslí, že situácia s „túžbou“ po Sputniku je pomerne unikátna, lebo to je vakcína, o ktorej je spomedzi ostatných vakcín v obehu bezkonkurenčne najmenej informácií a napriek tomu sa teší veľkej podpore.
„Reálne máme len jednu štúdiu v magazíne Lancet, pričom u ostatných existujú už desiatky štúdií či príkladov z praxe. Ak sa pozrieme na ostatné neregistrované vakcíny, kde taktiež chýbajú dáta z reálnej praxe, tak tie sa tešia rádovo nižšej popularite,“ uviedol Smatana.
Ruská vakcína Sputnik V rozdeľuje spoločnosť na viac ako dva tábory. Čo si o jej použití myslia odborníci (anketa)
Podľa analytika táto túžba pramení skôr z nejakého ideového presvedčenia ako zo skúseností. Tým, že sa v rámci solidarity vzdali viaceré krajiny dodávok Comirnaty v prospech Slovenska, tak už nehrozí že budeme jedna z najmenej očkovaných krajín v rámci Európskej únie.
Popularita sa dá zvýšiť aj inak
„Tlak na to, aby sme teda používali neregistrovanú vakcínu, ku ktorej ani ŠÚKL zatiaľ nevedel vydať pozitívne stanovisko, je teda nižší. Ja som v tejto oblasti konzervatívny, bez schválenia by som vakcínu Sputnik V nepoužíval,“ dodal Smatana.
Rozumie existencii ľudí, ktorí chcú jedine Sputnik, aj tomu, že by to navýšilo ochotu sa očkovať. Avšak, percento takýcho ľudí je otázkou mediálnej kampane, komunikácie, proaktívneho prístupu ministerstva k ľuďom a nielen otázkou toho, v akú vakcínu ľudia veria.
Ruská vakcína Sputnik V rozdeľuje spoločnosť na viac ako dva tábory. Čo si o jej použití myslia odborníci (anketa)
„Popularita očkovania sa teda dá zlepšiť aj aktívnou kampaňou ministerstva, nie tým, že pustia do obehu neregistrovanú vakcínu. Za mňa by som teda čakal s jej oficiálnym používaním. Sputnik V je vo svojom 33. dni procesu Rolling review od EMA. Moderna dostala povolenie za 51 dní. Všetko závisí od ochoty danej strany a kvality potrebných údajov a vakcíny,“ doplnil na záver.