Okrem iného chcú všeobecní lekári rozšírenie kompetencií či vytvorenie programu, ktorý zabezpečí viac mladých lekárov do ambulancií.
Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva (SSVPL) chce spravodlivé financovanie postavené na reálnych nákladoch ambulancií. Vyplýva to z vyhlásenia, ktoré prijali všeobecní lekári na 36. výročnej konferencii. Nad podujatím prevzal záštitu minister zdravotníctva SR Viliam Čislák.
„V dnešnej situácii osobitne žiadame pokryť v platbách zo zdravotných poisťovní personálne náklady lekára a sestry vo výške, ako to je stanovené zákonom pre lekárov v nemocniciach a ako to má stanoviť zákon aj pre sestry. Peniaze si predsa nemôžeme na základe zákona o platoch natlačiť v ambulanciách,“ uviedli všeobecní lekári vo vyhlásení.
Zákon by mal podľa SSVPL určiť zdravotným poisťovniam povinnosť zaplatiť personálne náklady. „Ak poisťovne nebudú schopné zabezpečiť navýšenie platieb na pokrytie miezd vo výške požadovanej zákonom zo zdrojov verejného zdravotného poistenia, potom by mal zákon určiť povinnosť štátu dofinancovať ambulancie z ostatných verejných zdrojov štátu,“ vysvetlila SSVPL.
Všeobecní lekári odmietajú korupciu v zdravotníctve, pričom žiadajú dôkladné vyšetrenie korupčných káuz a vyvodenie trestno-právnej a majetkovo-právnej zodpovednosti. „Namiesto toho, aby boli naše ambulancie dofinancované na úroveň reálnych nákladov starostlivosti, ktorú pacientom poskytujeme, sa tieto peniaze strácajú v korupčných kauzách. Na prekrytie megakorupcie sú vyvolávané neustále šarvátky s poplatkami a aférky s údajnou korupciou lekárov striedajú skutočné korupčné škandály otriasajúce systémom dnešnej moci,“ píše sa vo vyhlásení.
Hrozí postupný zánik všeobecného lekárstva na Slovensku
Okrem iného chce SSVPL rozšírenie kompetencií všeobecných lekárov či vytvorenie programu, ktorý zabezpečí mladých lekárov do ambulancií, čím by sa vychovali nástupcovia starnúcich kolegov. „V nasledujúcich rokoch potrebujeme viac ako tisíc nových lekárov, inak hrozí postupný zánik všeobecného lekárstva na Slovensku. Ministerstvo zdravotníctva upozorňujeme na akútnosť tohto problému už viac ako desať rokov, v roku 2012 bolo na tento problém upozornené aj v hodnotiacej správe WHO o slovenskom všeobecnom lekárstve,“ argumentovali všeobecní lekári s tým, že rezort zdravotníctva a vláda prijímajú kroky, ktoré túto situáciu v skutočnosti neriešia.
Problémom je podľa SSVPL aj súčasný stav, kedy metodické usmernenia na liečbu pacientov zostavujú úradníci na ministerstve zdravotníctva. „Odborné usmernenia na liečenie ochorení nemôžu vytvárať úradníci ministerstva zdravotníctva, ale odborné postupy musia vytvárať a garantovať odborné spoločnosti lekárov, združujúce tých najlepších odborníkov v našom štáte v danej oblasti medicíny, inak je ohrozené správne poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom a aj ich bezpečnosť,“ upozornili lekári.
Všeobecným lekárom sa taktiež nepozdáva riadenie rezortu zdravotníctva. Ako informovali, z 276 pracovníkov zamestnaných na MZ, je iba 10 lekárov. Na celom rezorte sú podľa SSVPL piati lekári, referenti podieľajúci sa na riadení ministerstva, ktoré zabezpečuje zdravie pre 5,4 mil. obyvateľov.