Vo Veľkej Británii sa začala posledná fáza testovania vakcíny proti najnebezpečnejšej forme rakoviny kože – melanómu.
Ako referuje spravodajský web BBC, vakcína mRNA-4157 (V940) je personalizovaná, čo znamená, že jej zloženie sa dá meniť tak, aby vyhovovalo individuálnemu pacientovi.
Personalizovaná vakcína
S cieľom personalizovať vakcínu vedci používajú umelú inteligenciu na analýzu génov zo vzorky nádoru pacienta. Výsledkom je špeciálny injekčný liek, ktorý zodpovedá charakteristikám pacienta.
„Je to úplne individuálne pre každého pacienta. Nemôžeme podať túto vakcínu ďalšiemu pacientovi v poradí, pretože nebude účinkovať,“ uviedla doktorka Heather Shaw, výskumníčka z University College London.
Účinnosť testujú aj proti iným typom rakoviny
Vakcína má taký vplyv na imunitný systém, že telo bude schopné odolávať špecifickému typu rakoviny zničením zvyškov rakovinových buniek. Konečným cieľom jeho použitia je úplné vyliečenie onkologického pacienta.
WHO schválila novú verziu vakcíny proti cholere, je lacnejšia a dá sa vyrobiť rýchlejšie
Očakáva sa, že do tejto fázy britskej štúdie bude zaradených najmenej 60 pacientov. Účinnosť vakcíny sa však plánuje otestovať na pacientoch z iných krajín vrátane Austrálie.
Vedci už testujú účinnosť lieku proti iným typom rakoviny, ako sú nádory pľúc, močového mechúra a obličiek. V Spojených štátoch v januári tohto roka schválili zariadenie založené na princípe umelej inteligencie, ktoré dokáže diagnostikovať rakovinu kože.