Vláda predložila do parlamentu návrh novelizácie Trestného zákona, ktorý zavádza nové trestné činy na ochranu rastlín a živočíchov. Na nedávny návrh Lekárskeho odborového združenia (LOZ) chrániaci pacientov pred nezodpovedným manažmentom nemocníc však ministerstvo spravodlivosti reagovalo, že to riešiť treba, ale nie prostriedkami trestného práva.
Súčasť schváleného memoranda
Tento návrh je pritom súčasťou schváleného memoranda medzi vládou a LOZ. Predseda LOZ Peter Visolajský si kladie otázku, či podľa vlády majú prioritu rastliny a zvieratá pred zdravím a životmi ľudí.
Vláda neplní väčšinu z bodov memoranda o zlepšení zdravotníctva a podľa Visolajského hrozí „horúca jeseň“
„Ako lekári zdôrazňujeme, že sprísnenie ochrany prírody vítame, prekáža nám však farizejstvo predstaviteľov vlády, kde pod tlakom ekonomických záujmových skupín náhle zmenili názor na trestnoprávnu zodpovednosť manažmentov nemocníc, pre situácie, kde vedome porušujú nariadenia o personálnom zabezpečení a tým ohrozia pacientov,“ uviedol Visolajský v tlačovej správe.
Trestnoprávna zodpovednosť
Ministerstvo spravodlivosti podľa LOZ navrhuje trestať odňatím slobody človeka, čo v rozpore s predpismi pestuje chránené rastliny, či chová zvieratá, ale ak niekto vedome porušuje predpisy pri starostlivosti o pacientov a tak týchto pacientov ohrozuje na zdraví a životoch, prípadne im tým spôsobí smrť, tam sa to isté ministerstvo už bráni použiť Trestný zákon.
Trestnoprávna zodpovednosť riaditeľov nemocníc je na mieste, trvajú na svojom lekárski odborári
„Ak ide o životy a zdravie pacientov, tam už ministerstvo spravodlivosti odkazuje, že aj keď to treba riešiť, tak nie prostriedkami trestného práva,“ upozorňuje šéf LOZ.
LOZ považuje preto vyjadrenie ministra spravodlivosti Viliama Karasa, ale aj náhlu zmenu názoru povereného premiéra a súčasne povereného ministra zdravotníctva Eduarda Hegera k téme trestnoprávnej zodpovednosti pri ohrozovaní zdravotnej starostlivosti za arogantnú ignoráciu záväzkov vlády, ku ktorým sa vláda písomne zaviazala.