Trestnoprávna zodpovednosť riaditeľov nemocníc je na mieste, trvajú na svojom lekárski odborári

Peter Visolajský
Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Zámer zabezpečiť personálne normy zákonom a pravidelné kontroly bezpečnostných personálnych noriem v nemocniciach s následným zverejňovaním záverov týchto kontrol nevníma Lekárske odborové združenie (LOZ) ako alternatívu k trestnoprávnej zodpovednosti riaditeľov.

Informoval o tom predseda združenia Peter Visolajský, ktorý sa k v danej téme stretol s ministrom spravodlivosti Viliamom Karasom.

Vláda neplní svoje záväzky

„Opakovane upozorňujeme verejnosť, že vláda riešila problémy nášho zdravotníctva len počas lekárskych výpovedí. Žiaľ záväzky, ku ktorým sa písomne vláda zaviazala po stiahnutí lekárskych výpovedí, prestala plniť,“ uviedol Visolajský.

Medializované informácie, že riaditelia nemocníc nemôžu niesť trestnú zodpovednosť za nedostatok lekárov a sestier, sú podľa neho nekorektné, pretože opak je pravdou.

Práve neexistujúce sankcie sa závažne podieľajú na nedostatku lekárov a sestier v nemocniciach, keďže vedenia nemocníc nie sú nútené prijímať lekárov a ostatní zdravotnícky personál.

Stovky nových lekárov ročne

Každý rok končí na lekárskych fakultách na Slovensku 700 nových lekárov. „Títo mladí lekári o situácii hovoria jasne, radi by sa zamestnali v slovenských nemocniciach, ale nikto im prácu neponúka,“ hovorí Visolajský. Potom odchádzajú do zahraničia.

Pokiaľ bude výhodnejšie a beztrestne možné porušovať zákon, neprijať lekára a sestry a maximalizovať zisk, dovtedy nebude podľa neho dosť lekárov v našich slovenských nemocniciach.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Visolajský
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenie