Nahradenie času, ktorý ľudia strávia sedením, nejakou jednoduchou fyzickou aktivitou alebo spánkom zlepší náladu, zníži stres a index telesnej hmotnosti. Tvrdí to líder štúdie Jacob Meyer z Iowa State University. Ako príklad takejto fyzickej aktivity uviedol chodenie po kancelárii počas telefonovania alebo státie počas prípravy jedla.
Povzbudenie do zmeny životného štýlu
„Ľudia možno často nepovažujú takéto činnosti za fyzickú aktivitu. Ľahké aktivity síce nemajú taký vplyv ako návšteva posilňovne alebo chodenie pešo do práce, ale aj takéto prerušenie dlhodobého sedenia má pozitívny dopad,“ dodal.
Počas štúdie využili dáta z University of South Carolina. Desať ľudí vo veku od 21 do 35 rokov malo na rukách náramky, ktoré monitorovali ich energetický výdaj a výskumníkom neskôr umožnili pozorovať údaje o spánku, fyzickej aktivite a čase, ktorý strávili sedením. Meyer vyhlásil, že ich zistenia môžu povzbudiť ľudí, aby spravili aspoň malé, ale udržateľné zmeny vo svojom životnom štýle.
Pozitívny vplyv na regeneráciu tela
Ďalšou relatívne jednoduchou zmenou je viac spánku. Vedci radia, aby ľudia išli namiesto pozerania televízie radšej spať a vstávali približne v rovnakom čase. Meyer povedal, že spánok má pozitívny vplyv na regeneráciu tela. Človek sa počas spánku nevenuje žiadnemu „potenciálne problémovému správaniu„, ako napríklad konzumácii nezdravého jedla pred obrazovkou.
Všetky tieto zmeny sú spojené s navodením si lepšej nálady. „V súčasnej situácii je práve toto vec, ktorú môžeme kontrolovať a ktorá môže pomôcť nášmu psychickému zdraviu,“ vyjadril sa odborník.