Austrálski vedci zisťovali, ako imunitný systém človeka reaguje na COVID-19 a nové varianty koronavírusu. Zistili, že ľudia, ktorí sa infikovali skoršími variantmi v roku 2020, produkovali udržateľné protilátky. Tie však nie sú dostatočne efektívne proti súčasným variantom vírusu.
Pfizer volá po tretej dávke vakcíny, mohlo by to zvýšiť ochranu pred delta variantom koronavírusu
Výskum zverejnili v žurnále PLOS Medicine. Spolupracovali na ňom University of Sydney, Kids Research, Sydney Children’s Hospitals Network, Kirby Institute at UNSW Sydney, Australian Red Cross Lifeblood, St Vincent’s Hospital a ďalší.
Neutralizujúce protilátky
Analyzovali sérum 233 ľudí, ktorým diagnostikovali COVID-19 od februára do októbra 2020. Sérum pacientov je súčasťou krvi, ktorá obsahuje kľúčové informácie o našom imunitnom systéme.
Analýza séra umožňuje vytvoriť detailný časový rámec úrovne neutralizujúcich protilátok produkovaných proti COVID-19, a teda pozorovať dlhodobosť imunity.
Zmutovaný koronavírus z Kalifornie je zrejme odolný voči vakcínam. Odborník tvrdí, že za to môžu nezaočkovaní ľudia
Neutralizujúce protilátky sú súčasťou akejsi prvej línie imunitného systému, ktorá sa spustí počas infekcie alebo očkovania. Ich úlohou je chrániť pred infekciou bunky, ktoré sú cieľom patogénu.
Úroveň neutralizačnej protilátkovej odpovede môže byť určujúca v tom, ako efektívne naše telo dokáže bojovať s chorobou.
Dôležitosť očkovania
Vedcov prekvapil objav takzvaných “super respondentov“. Táto skupina mala stabilnú a vysokú úroveň protilátok naprieč všetkými variantmi vírusu. Odborníci uviedli, že by mohli poslúžiť pri analýze potenciálu rekonvalescentnej plazmy.
Spoluautorka štúdie Fabienne Brilot uviedla, že od ľudí, ktorí prekonali infekciu v prvej vlne, by sa mohli odborníci veľa naučiť. „Zatiaľ čo schválené vakcíny vykazujú dobré reakcie, naša štúdia zdôrazňuje dôležitosť pokračovať vo vývoji vakcín. Špeciálne by sme sa mali zamerať na rôzne varianty,“ povedala.
Jeden z autorov Stuart Turville objasnil, že štúdiu vykonali s cieľom analyzovať úroveň a trvácnosť imunity po infekcii a zistiť, či mutácie oslabujú imunitu.
Variant Delta má spustiť tretiu vlnu pandémie aj u nás. Vedci ale varujú pred kmeňom Delta plus, ktorý zmenil svoj "oblek"
„Dokázali sme, že súčasné vakcíny nám poskytujú oveľa väčšiu ochranu pred COVID-19 a novými variantmi, ako prirodzená imunitná ochrana po infekcii. Tá väčšinou chráni len pred variantom, ktorým sa človek už nakazil. Preto by sme sa nemali spoliehať len na prirodzenú ochranu organizmu, ale radšej na oveľa efektívnejšie vakcíny, ktoré sú dostupné,“ vyjadril sa.
Kľúčové zistenia
Jedna z doteraz najväčších štúdii svojho druhu dospela aj k ďalším výsledkom a odporúčaniam. Odborníci tvrdia, že je potrebné investovať do ďalšieho vývoja vakcín, aby boli schopné držať krok s novými variantmi.
Mnohí sa stažujú na súčasné epidemiologické opatrenia. Sú prísnejšie ako minulé leto?
Potvrdili, že úroveň imunity v čase je závislá od vážnosti ochorenia a variantu. Autori dokázali, že protilátky vytvorené počas prvej vlny mali znížený efekt proti šiestim variantom.
Odborníci tiež zistili, že protilátková ochrana je dostatočná sedem mesiacov po infekcii. Imunitná odpoveď zostala u niektorých stabilná, u iných klesala.