Aký bude osud nového koronavírusu? Na túto otázku zatiaľ vedci nepoznajú odpoveď. Podľa niektorých hypotéz by sa však z ochorenia COVID-19 mohla stať sezónna viróza podobne ako z chrípky.
Koronavírus: Slovensko má už 39 obetí a pribudla takmer stovka nakazených
Koronavírus by v populácii mohol kolovať spolu s chrípkou a inými vírusmi, ktoré spôsobujú prechladnutia, informuje Sciencefocus.com.
Najhoršie budú zimné mesiace
S myšlienkou, že sa bude koronavírus správať ako sezónny vírus, prišli virológovia z Libanonu a Kataru. Hypotézu zverejnili v odbornom magazíne Frontiers in Public Health.
Česi už nestíhajú dohľadávať nakazených, známy vedec prognózuje kolaps systému
Zistili, že v zimných mesiacoch bol prenos ochorenia COVID-19 v miernych klimatických oblastiach agresívnejší. Podobne sa správajú aj iné koronavírusy, ktoré spôsobujú bežné prechladnutia, tvrdia.
Virológovia sa domnievajú, že prenos ochorenia dosiahne svoj vrchol v zime a v budúcnosti sa stane sezónnym vírusom.
Ľudstvo potrebuje kolektívnu imunitu
Rýchlejšiemu zimnému prenosu nahráva niekoľko faktorov – dlhší pobyt ľudí v interiéroch s obmedzeným vetraním, slabšia imunita počas chladných mesiacov v roku a vyššia stabilita vírusov pri nižších teplotách a vlhkosti vzduchu.
Nosíte rúško len pod nosom? Podľa expertov robíte zásadnú chybu
K myšlienke o sezónnosti koronavírusu sa vedci prikláňajú aj na základe doterajších poznatkov, ktoré majú o jeho stabilite a šírení. Zároveň však upozorňujú, že sezónnym sa koronavírus môže stať až po tom, ako sa populácia vírusom premorí a ľudia tak získajú kolektívnu imunitu, alebo kolektívnu imunitu dosiahnu očkovaním.
Zatiaľ si však netrúfajú odhadnúť, koľko ľudí sa s vírusom musí stretnúť, aby sa stal nový vírus sezónnym. Predpokladajú, že sa najskôr bude šíriť vo vlnách a ohniskách a s príchodom leta počet infikovaných začne klesať.
Leto šírenie vírusu spomalí
Leto však šírenie nového koronavírusu nezastaví, iba ho spomalí. Dôvodom je vyššia vnímavosť ľudskej populácie voči vírusu, s ktorým sa naša imunita predtým nestretla.
Protilátky sú len časť imunity, pred koronavírusom nás primárne chráni niečo iné, tvrdí český lekár
Rýchlosť šírenia vírusu vyjadruje tzv. reprodukčné číslo, ktoré je v prípade koronavírusu vyššie ako pri chrípke. Vedci odhadujú, že sa nachádza medzi hodnotou 2 až 3 – jeden infikovaný pravdepodobne nakazí dvoch až troch ďalších ľudí, kým reprodukčné číslo vírusu chrípky má priemernú hodnotu 1,3, uvádza Livescience.com.
Zastaví koronavírus vakcína?
Virológovia preto upozorňujú, že ak v lete nebudeme dodržiavať protiepidemické opatrenia, vírus sa bude môcť ľahšie šíriť bez ohľadu na poveternostné podmienky.
Koronavírus tu s nami bude veľmi dlho. Imunita je podľa vedcov neistá, vakcína v nedohľadne
Podľa autorov štúdie nie je ani vakcína 100-percentnou zárukou, že sa koronavírus v populácii prestane šíriť. Vírus môže po čase zmutovať, alebo očkovacia látka nemusí zabrániť všetkým infekciám. Navyše, tvorba protilátok môže v organizme postupne slabnúť.