Na to, aby sa človek nakazil a rozvinulo sa uňho ochorenie COVID-19, musí do jeho tela vstúpiť približne 500 infekčných častíc koronavírusu, uviedol podľa ORF rakúsky výskumník Andreas Bergthaler z Výskumného centra pre molekulárnu medicínu (CeMM) vo Viedni.
Jeden z minerálov môže byť prevenciou COVID-19, na zlepšenie imunity ho užíval aj Donald Trump
Rúška môžu chrániť
Počet infekčných častíc potrebných na vyvolanie ochorenia je pomerne vysoký, aj preto môžu byť rúška spolu s odstupom efektívnym nástrojom na spomalenie šírenia koronavírusu, tvrdia vedci. Rúška totiž zachytávajú kvapôčky obsahujúce vírus a sociálny odstup znižuje pravdepodobnosť ich „doletu“ z osoby na osobu.
Dôvod, prečo má u niektorých COVID-19 miernejší priebeh
Tím okolo Bergthalera skúmal, aké množstvo vírusu sa pri nákaze z infekčného človeka na zdravého musí preniesť, aby ochorel.
Vedci napokon skonštatovali, že v prípade koronavírusu je zrejme potrebný vyšší počet infekčných častíc na vznik nákazy v porovnaní s inými vírusovými ochoreniami.
Čaká Slovensko nová éra testovania na COVID-19? Zisťovali sme, kto bude môcť podstúpiť antigénový rýchlotest
Takisto sa domnievajú, že čím väčšiu virálnu nálož človek pri kontakte s infikovaným dostane, tým vyššia je šanca, že uňho bude mať ochorenie ťažší priebeh.
Desať zaujímavých faktov, ktoré by ste mali o chrípke vedieť
Prenos chrípky je zrejme ľahší
Pre porovnanie, pri HIV stačí na prenos ochorenia jediná infekčná častica. V prípade chrípky typu A je však počet infekčných častíc diskutabilný a závery vedeckých štúdií sa rôznia. Podľa niektorých stačí len minimálne množstvo vírusu, podľa iných musia telo infikovať desiatky až stovky častíc.