Dve dávky vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech poskytujú iba 33-percentnú ochranu pred nakazením sa novým variantom koronavírusu omikron, no až 70-percentnú ochranu pred hospitalizáciou. Vyplýva to z rozsiahlej, v utorok zverejnenej štúdie, ktorú uskutočnili v Juhoafrickej republike (JAR).
Omikron je ľahšie prenosný
Zdá sa, že prvá väčšia analýza účinnosti vakcíny v regióne, kde prvý raz zaznamenali spomenutý variant, podporuje doterajšie náznaky, že omikron je ľahšie prenosný a vakcína Pfizer nie je taká účinná voči infekcii ako v prípade variantu delta.
Viac o téme: Koronavírus
Štúdiu zrealizovali na vzorke viac ako 211-tisíc osôb pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19, ktoré dostali dve dávky vakcíny Pfizer. Približne 78-tisíc z týchto prípadov pritom v období od 15. novembra do 7. decembra pripísali variantu omikron.
Dve dávky vakcíny Pfizer
Analýzu vykonala Discovery Health, najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa v JAR, spoločne s Juhoafrickou radou pre lekársky výskum.
Štvrtá dávka vakcíny proti koronavírusu bude potrebná skôr, podľa šéfa Pfizeru je dôvodom variant omikron
Štúdia ukazuje, že ochrana pred hospitalizáciou je vo všetkých vekových skupinách, teda u ľudí vo veku od 18 do 79 rokov, i keď u starších ľudí je mierne nižší stupeň ochrany.
Omikron sa môže šíriť rýchlejšie ako variant delta, ale spôsobuje menej závažný priebeh ochorenia COVID-19
Dve dávky vakcíny Pfizer však konzistentne chránia i tých ľudí, ktorí trpia rôznymi chronickými ochoreniami vrátane cukrovky, hypertenzie, hypercholesterolémie a iných kardiovaskulárnych ochorení.