HIV a AIDS patria medzi najhrozivejšie diagnózy, ktoré človek môže počuť z úst lekárov. Dôvodom nie sú len príznaky, ktoré pacientom strpčujú život, ale najmä fakt, že ich nevieme vyliečiť.
Je však možné, že sa to čoskoro zmení. Vedci sa snažia nájsť vhodnú liečbu už desaťročia a podľa najnovšej správy je možné, že sa im podarilo nájsť cestu k dosiahnutiu cieľa.
Historický nárast na Slovensku
Vírus HIV postihuje viac ako 38 miliónov ľudí po celom svete. Doteraz sa ho nepodarilo zastaviť, pretože má veľmi vysokú mieru mutácie. Znamená to, že sa dokáže veľmi rýchlo prispôsobiť nášmu imunitnému systému a tradičným metódam liečby.
Svet si pripomína deň boja proti AIDS, Slovensko patrí medzi krajiny EÚ s najnižším výskytom HIV
Úrad verejného zdravotníctva SR vo svojej najnovšej správe uviedol, že k 31. decembru 2020 zaevidoval na Slovensku 1 059 občanov s vírusom HIV. Vlani zároveň zaznamenali historicky najvyšší nárast nových prípadov za rok.
Celkovo to bolo 110 prípadov, z toho 25% tvorili cudzinci, ktorým HIV diagnostikovali na Slovensku. U občanov Slovenskej republiky za minulý rok diagnostikovali a epidemiologicky vyšetrili 83 nových prípadov HIV infekcie (78 u mužov a päť u žien).
Vakcína na dosah
S potešiteľnou správou prišli Medzinárodná iniciatíva pre AIDS vakcínu (IAVI) a výskumný inštitút Scripps Research v San Diegu. Zverejnili výsledky prvej fázy klinických testov novej vakcíny a sú veľmi sľubné.
Kde sa testovať na HIV
Vedci testovali očkovaciu látku navrhnutú na prevenciu infekcie HIV stimuláciou produkcie výnimočných imunitných buniek. Tie sú potrebné na vytvorenie správnych protilátok, ktoré dokážu bojovať s HIV.
William Schief, imunológ zo Scripps Research a výkonný riaditeľ projektu na vývoj vakcíny, povedal, že ich štúdia demonštruje dôležité dôkazy o novom koncepte vakcíny proti HIV.
Nielen proti HIV
Ich prístup je pritom možné využiť aj v boji proti iným patogénom.
„S mnohými našimi spolupracovníkmi v tíme sme dokázali, že je možné navrhnúť vakcíny tak, aby stimulovali vzácne imunitné bunky so špecifickými vlastnosťami. Táto cielená stimulácia môže byť pre ľudí veľmi efektívna. Veríme, že tento prístup bude kľúčový pre výrobu vakcíny proti HIV a pravdepodobne aj pre výrobu iných vakcín,“ dodal Schief.
Vedúca centra pre HIV/AIDS Danica Valkovičová Staneková: Liečba je u nás na európskej úrovni
Tento proces by bol prvým krokom v sérii, ktorá by umožnila každému človeku vyvinúť imunitnú reakciu proti chorobe.
Tím verí, že je to štartovací bod pre vakcíny, ktoré by dokázali poraziť viaceré druhy chrípky, horúčku Dengue, vírus Zika, hepatitídu C a dokonca aj maláriu.
Všeobecne neutralizujúce protilátky
Tím sa snaží stimulovať telo k tvorbe všeobecne neutralizujúcich protilátok alebo bnAbs, špeciálnych krvných proteínov, ktoré sa dokážu viazať na hroty na povrchu HIV.
Takáto imunitná reakcia dokáže neutralizovať rôzne kmene vírusu. To je práve jedna z najdôležitejších správ súvisiacich s vakcínou.
Vedci dosiahli významný pokrok v prevencii proti HIV. Jedna injekcia účinkuje až dva mesiace
Do testu sa zapojilo 48 respondentov, ktorých rozdelili na dve skupiny. Jedna z nich dostala v dvojmesačných odstupoch dve dávky vakcíny a druhá zas placebo.
U 97% z tých, ktorí dostali vakcínu, zaznamenali vytvorenie správnej imunitnej reakcie. Líderka tímu Julie McElrath potvrdila, že takýto úspech sa im podarilo dosiahnuť po prvý raz.
Úspech po rokoch
Schief prezradil, že o tento proces sa zaujímali už niekoľko rokov. Predpokladali, že na vyvolanie bnAbs sú potrebné B bunky, ktoré majú špeciálne vlastnosti. Tie im umožňujú rozvinúť sa do podoby, v ktorej dokážu vylučovať bnAbs.
Metlou ľudstva nie sú len infekčné choroby. Podľa vedcov sa na zdraví podpíšu aj rastúce teploty
“Na získanie správnej protilátkovej odpovede potrebujeme pripraviť tie správne B bunky. Dáta z tohto testu potvrdzujú, že očkovací imunogén to dokáže,“ vysvetlil Schief. Výsledok klinických testov považujú za „fantastický“.
Na vývoji a testovaní vakcíny na báze mRNA sa jej autori spojili s firmou Moderna, ktorá už vyrába vakcínu proti novému koronavírusu.