Thajsko začalo s očkovaním minulý mesiac s čínskou vakcínou Sinovac, ktorej na začiatok dostalo 200-tisíc dávok.
Thajsko odložilo očkovanie vakcínou AstraZeneca. Urobilo tak po tom, čo niekoľko európskych krajín pozastavilo očkovanie danou látkou po správach, že sa u niektorých ľudí vytvorili krvné zrazeniny.
Premiér Prajut Čan-o-Ča sa mal pôvodne verejne zaočkovať prvou dávkou, no podujatie s účasťou desiatok novinárov napokon menej ako hodinu pred začiatkom zrušili.
Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína
Namiesto toho zdravotnícki predstavitelia na tlačovej konferencii vysvetlili, že z preventívnych dôvodov odkladajú očkovanie spomenutou vakcínou. Svoje rozhodnutie založili na konaní Dánska, Rakúska a ďalších krajín.
Dôkazy neexistujú
Dánsky zdravotný úrad, ale aj Európska lieková agentúra, vo štvrtok informovali, že v súčasnosti neexistujú dôkazy o tom, že by vakcína, ktorú vyvinuli spoločnosť AstraZeneca a Oxfordská univerzita, spôsobovala krvné zrazeniny.
Ďalší odborníci odkazujú na milióny rozdaných dávok vakcíny v iných krajinách, vrátane Veľkej Británie, kde nehlásili zrazeniny ani súvisiace problémy.
Vplyv na očkovanie
Poradca thajského vakcinačného programu Jong Poovorawan uviedol, že čakajú na vyšetrovanie príčiny krvných zrazenín a odklad použitia vakcíny nebude mať veľký vplyv na očkovanie v krajine.
Viac o téme: Koronavírus
Thajsko začalo s očkovaním minulý mesiac s čínskou vakcínou Sinovac, ktorej na začiatok dostalo 200-tisíc dávok. Okrem toho tiež dostalo 117-tisíc dávok vakcíny AstraZeneca, ktorú vyrábajú lokálne.
Thajsko plánuje od júna podať 10 miliónov dávok vakcín mesačne a do konca roka chce mať zaočkovanú aspoň polovicu svojho obyvateľstva. Niektorí kritici však tvrdia, že očkovanie v krajine je príliš pomalé a nedostatočné.