Za posledné dni rástol počet infikovaných koronavírusom aj v hlavnom meste a jeho okolí. Podľa štatistík covid-19.nczisk.sk pribudlo vo štvrtok v okrese Bratislava 9 nakazených, v stredu 7 a v pondelok 10.
Prevažujú importované nákazy
Podľa vyjadrenia hovorkyne Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave Kataríny Nosálovej tvoria väčšiu časť prípadov v Bratislavskom kraji importované nákazy. Vírus bol v uplynulých týždňoch privezený z krajín, ako Ukrajina, Srbsko, Rusko, Španielsko, Chorvátsko a USA.
Švédi tvrdia, že imunita proti koronavírusu môže trvať dlhšie, ohlásili dobré správy
„Ďalšie pozitívne otestované osoby sú v epidemiologickej súvislosti s už potvrdenými prípadmi, tieto osoby sú dôsledne dohľadané pracovníkmi odboru epidemiológie,“ uviedla Nosálová.
Ako doplnila, epidemiologické vyšetrovania pokračujú a hygienici sa snažia vystopovať každého, kto mohol dôjsť s infikovanými do kontaktu.
Z rizikových krajín už prišlo viac ako 13-tisíc ľudí
Všetky osoby, ktoré na Slovensko pricestujú z rizikovej krajiny, by sa mali od 10. júna po príchode domov hlásiť príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva. Podľa Dáše Račkovej, hovorkyne Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, tak doteraz celkovo urobilo viac ako 13-tisíc ľudí.
Čo urobiť po návrate z rizikovej krajiny? Porušenie pravidiel vás už čoskoro môže vyjsť draho
V zozname menej rizikových krajín bez potreby karantény a testu na Covid-19 po návrate z nich sú podľa ÚVZ Austrália, Belgicko, Cyprus, Česká republika, Čína, Dánsko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Holandsko, Írsko, Island, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko, Švajčiarsko a Taliansko.