Úspechom uplynulého roka bola akceptácia viacerých pripomienok Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) k novelám zákona o liekoch. Pre agentúru SITA to uviedol prezident SLeK Ondrej Sukeľ.
„Sme radi, že Ministerstvo zdravotníctva SR pochopilo nezmyselnosť spôsobu určovania lekárenskej pohotovostnej služby z júna 2018 a od nového roka sa zákon vracia k pôvodnému modelu,“ konštatoval.
Ako dodal, vďaka komunikácii s poslancami parlamentného výboru pre zdravotníctvo sa lekárne vyňali z pôsobnosti zákona o obchode s potravinami a do legislatívy sa dostali nové opatrenia proti reexportu liekov.
Rezort poznačili blížiace sa voľby
Za najväčší problém roka považuje Sukeľ neštandardnú komunikáciu pochybných jednotlivcov s predstaviteľmi výkonnej a súdnej moci a ekonomické a morálne dôsledky vyplývajúce z tejto komunikácie.
V kontexte chýbajúcich financií v zdravotníctve možno podľa neho tieto dôsledky považovať za ohrozujúce životy a zdravie ľudí.
Červeňáková: Slovenské zdravotníctvo je stále chorľavé a neuzdravuje sa
Uplynulý rok vníma prezident komory ako rok poznačený blížiacimi sa voľbami. „So všetkými rozhodovacími dôsledkami, ktoré toto obdobie prináša zrejme v každom rezorte. V tomto kontexte považujem činnosť ministerstva zdravotníctva, ktoré do poslednej chvíle pripravovalo a pripravuje pomerne kvalitné návrhy zákonov, za prekvapujúcu a v minulosti nie častú,“ konštatoval.
Chcú spolupracovať aj s novým vedením ministerstva
Za neúspech považuje Sukeľ už pár rokov sa vlečúcu diskusiu o kompetenciách farmaceutov vo verejných lekárňach, obmedzení laického vplyvu komerčných vlastníkov lekární a neriešenú situáciu regulovaných cien.
„Tie v lekárňach pokrývajú nanajvýš mzdy farmaceutov. To vedie mnohé lekárne k preferencii komerčného sortimentu ako kozmetiky či výživových doplnkov,“ dodal.
Lekárnici čakali od systému e-zdravie jednoduchšiu administratívu, ale nedočkali sa
Slovenská lekárnická komora podľa jej prezidenta v budúcom roku pripravuje osvetovú kampaň s názvom Vek nie je iba číslo. V rámci nej plánuje poukázať na špecifiká farmakoterapie vo vyššom veku a na možnosti, ktoré v tomto smere majú farmaceuti a ktorými môžu prispieť k zlepšeniu výsledkov liečby tejto skupiny pacientov.
„Novému vedeniu rezortu chceme prezentovať náš pohľad a naše návrhy na zlepšenie situácie v liekovej politike a farmácii,“ uzavrel Sukeľ.