Za vyše 30 rokov sa uskutočnilo už takmer 1 100 obličkových transplantácií
Transplantačné centrum Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice oslavuje 30 rokov od prvej transplantácie. Odvtedy bolo v Košiciach uskutočnených už takmer 1 100 obličkových transplantácií.
Pri tejto príležitosti sa bude v piatok 18. januára v metropole východu konať slávnostný seminár. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa nemocnice Ivana Stašková.
Transplantačné centrum v Košiciach je jedným zo štyroch slovenských centier, kde sa transplantujú obličky. Zároveň je jediným takýmto centrom na východnom Slovensku.
Na multidisciplinárnom programe obličkových transplantácií sa podieľajú odborníci z viacerých pracovísk UNLP Košice. Nemocnica spolupracuje aj s Národnou transplantačnou organizáciou a v rámci multiorgánových odberov so všetkými slovenskými transplantačnými centrami a so zahraničnými pracoviskami a organizáciami.
Darcovský program
Kľúčom k úspechu v orgánovej transplantológii je darcovský program.
„V rámci multiorgánových odberov realizujeme odbery sŕdc na transplantáciu pre Národný ústav srdcových chorôb a odbery pečene na transplantáciu pre Transplantačné centrum Banská Bystrica. Na medzinárodnej úrovni sa nedá nespomenúť spolupráca predovšetkým s Českou republikou,“ uviedol primár centra Ľuboslav Beňa.
„Zároveň sa uchádzame o to, aby sme sa stali aj pečeňovým transplantačným centrom a vyvíjame aktivity týkajúce sa vzťahu transplantačnej a regeneračnej medicíny,“ dodal.
Prvá transplantácia obličky sa uskutočnila 20. novembra 1988 a odvtedy bolo v Košiciach uskutočnených už takmer 1 100 obličkových transplantácií. Asi šesť percent z nich bolo od žijúcich darcov.
Ročne sa v košickej nemocnici transplantuje približne päťdesiat obličiek, čo predstavuje takmer tretinu transplantácií obličiek na Slovensku.
Dostali ocenenie od kraja
Význam košického transplantačného centra vyzdvihol aj predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Zdôraznil, že transplantačné oddelenie garantuje odberový a transplantačný program pre celý región východného Slovenska, čo je viac ako 1,5 milióna obyvateľov.
„Spolupráca s európskymi transplantačnými centrami dokazuje, že máme medzinárodne uznávané pracovisko, schopné konkurovať špičkám v zahraničí. Aj preto sme sa rozhodli udeliť mu plaketu predsedu Košického samosprávneho kraja za dlhoročnú svedomitú a zanietenú prácu pri záchrane toho najcennejšieho – ľudského života,“ prezradil Trnka.
Slávnostný seminár sa uskutoční v piatok 18. januára v Sále Bačíková v Košiciach.