Univerzitná nemocnica Martin (UNM) vytvorila špecializovanú webovú stránku, ktorá má pomôcť slovenským zdravotníkom pri liečbe pacientov s ochorením COVID-19. Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Marčeková z marketingového oddelenia UNM.
Informačný web www.korona.unm.sk ponúka pohľad na aktuálnu epidemiologickú situáciu, odporúčania pre laickú verejnosť a jeho najrozsiahlejšou časťou sú materiály pre odborníkov.
Praktické informácie pre lekárov
Odborné materiály budú na stránke postupne pribúdať a lekári tu nájdu praktické informácie, ktoré im môžu výrazne pomôcť pri manažmente zdravotnej starostlivosti o pacienta s ochorením COVID-19.
Koronavírus: Matovič sa obáva Veľkej noci a vláda rokuje s bankami, prípadov vo svete je už viac ako milión (online)
„Chceme sa s kolegami podeliť o naše názory a skúsenosti, s ktorými sme sa stretli a s problémami, ktoré sme riešili. Ponúkame tak návod druhým, aby si vedeli poradiť a nemuseli sa trápiť s rovnakým problémom, aký sme riešili my,“ vysvetlil zámer zriadenia webu zástupca prednostu Kliniky pneumológie a ftizeológie UNM Ivan Kocan.
Martinská nemocnica je „červenou zónou“
Práve toto pracovisko je tzv. červenou zónou v UNM a sú tu hospitalizovaní pacienti s koronavírusom. Ako Kocan upozornil, na novom webe je na rozdiel od štátnych informačných webov prezentovaný aj názor zdravotníkov z reálnej klinickej praxe.
Zdravotníkov z Ružomberka prekvapil pozitívny test 20-ročného mladíka po úraze hlavy
„Práve ich uhol pohľadu na problémy je taký, ktorý môže druhým poskytnúť návod, ako v danej situácii postupovať. Aktuálne je na internete dostupné obrovské množstvo publikácii a odporúčaní, ako postupovať pri liečbe COVID-19. Celá problematika sa tak stáva neprehľadnou a stráca sa to, čo je podstatné a čo má pre nás význam riešiť,“ uviedol Kocan.
Zverejnené články sú v slovenskom jazyku. „Na stránke budú uverejnené aj usmernenia pre zdravotnícky personál vydané UNM, ktorými sa môžu inšpirovať ďalšie nemocnice. Ponúkame návody, ako by mali pracoviská s pacientmi pozitívnymi na COVID-19 fungovať. Zároveň sú k dispozícii preložené odporúčania aj od Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb, ktoré sú podľa nás dôležité a mali by byť odbornej verejnosti dostupné v slovenskom jazyku,“ doplnil Kocan.