Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice je pripravená zriadiť samostatný pavilón pre pacientov z Ukrajiny – Ukraine Care Center. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Monika Krišková.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
„Pôvodne sme boli pripravení zriadiť pavilón pre pacientov s ochorením COVID-19, aktuálna situácia nám však umožňuje pripraviť ho pre obete vojny a utečencov z Ukrajiny. O prvých ukrajinských pacientov sme sa postarali už uplynulé dni. Hospitalizovali sme na traumatológii dieťa v sprievode matky z Ukrajiny a jednu mladú ženu, ktorá potrebuje našu zdravotnú starostlivosť,“ informoval generálny riaditeľ Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice Ján Slávik.
Využijú aj kolegov z Ukrajiny
Pri starostlivosti o ukrajinských pacientov využije UNLP aj kolegov z Ukrajiny. „Máme piatich zdravotníkov, štyroch lekárov a sestru, určite budú nápomocní na urgentných príjmoch a tiež pri liečbe pacientov s COVID-19, prípadne inými infekčnými ochoreniami. Takisto oslovíme na spoluprácu aj ukrajinských študentov z Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika,“ uviedol Slávik.
V UNLP sa zdravotníci starajú o každého pacienta z Ukrajiny, ktorý potrebuje ošetrenie. „Každý, kto potrebuje našu pomoc, ju dostane. Samozrejme, bezplatne. Aj keď nebude mať doklad totožnosti, postaráme sa oňho, máme skúsenosti aj s takými situáciami. Ľudia z Ukrajiny, ktorí sú pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19, dostanú všetky potrebné vyšetrenia a starostlivosť. Ak nie sú verejne zdravotne poistení, úhrada bude realizovaná zo štátneho rozpočtu. Pri pacientoch z Ukrajiny nad 60 rokov veku sa dá predpokladať, že majú liečbu svojich prípadných ochorení nastavenú. Musíme v nej vedieť pokračovať,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ UNLP Košice Ľuboslav Beňa.
Majú menej kriticky chorých
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice je momentálne hospitalizovaných do 200 pacientov s ochorením COVID-19. Obsadenosť COVID lôžok sa za uplynulé dva týždne pohybuje od 60 – 65 percent.
„Lepšia situácia je v tom, že máme menej kriticky chorých pacientov. Umelú pľúcnu ventiláciu potrebujú počas tejto vlny traja až piati pacienti denne. To nám umožňuje čiastočne uvoľniť kapacity na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny,“ hodnotí aktuálnu situáciu generálny riaditeľ.
„Mierne sa zvýšil počet pacientov, ktorí potrebujú vysokoprietokový kyslík prostredníctvom kyslíkových prístrojov. Pokiaľ ide o príjem pacientov na covidových ambulanciách, v tomto smere je situácia stabilizovaná a pokojná,“ doplnil Beňa.