Transparentnosť financovania v zdravotníctve je kľúčová pre dlhodobé zlepšovanie kvality starostlivosti o pacientov. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca Union zdravotnej poisťovne Matej Neumann.
Zdravotníctvo je u nás podľa Unionu bez vízie a plánu, dlhodobo finančne poddimenzované a nezostávajú zdroje na významnejšie investície u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
Občania by podľa poisťovne mali vedieť, do akých oblastí investuje štát peniaze a akým spôsobom sú prerozdeľované.
Rozpočet bol nereálny
Rok 2019 poisťovňa zhodnotila ako ďalší rok premárnených príležitostí v slovenskom zdravotníctve. Opäť sa podľa Unionu ukázalo, že rozpočet pre rezort zdravotníctva pre rok 2019 nebol reálny. Nepočítal so všetkými opodstatnenými a nevyhnutnými nárastmi výdavkov, neodrážal ani realitu požiadaviek poskytovateľov.
Zároveň obsahoval nesprávne odhady týkajúce sa počtu poistencov štátu a príjmov ekonomicky aktívnych poistencov.
Do zdravotníctva príde 90 miliónov eur, parlament schválil zvýšenie platby za poistencov štátu
„Mnohé požiadavky poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ako aj legislatívne zmeny neboli zahrnuté v rozpočte v dostatočnej výške. Negatívny vplyv mali aj neplánované legislatívne zmeny, ktoré sa prejavili zásadným nárastom nákladov vo všetkých oblastiach zdravotného systému. Opakovaným a dlhodobým problémom bola aj nízka sadzba za poistencov štátu. Napriek tomu sa len Union zdravotná poisťovňa férovo postavila k uspokojovaniu požiadaviek poskytovateľov na navýšení platieb,“ konštatoval hovorca poisťovne.
V DRG sme pokročili
Union pozitívne hodnotí to, že štát v uplynulom roku spustil riadený skríning. Oceňuje aj napredovanie v DRG systéme. Sledovanie výkonnosti pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti v nemocniciach je podľa poisťovne teraz oveľa adresnejšie. Odráža aj námahu, ktorú nemocnica vynaložila na ošetrenie pacienta.
„DRG mal byť jedným z liekov slovenského zdravotníctva. Hoci nie je zázračný, veríme, že pri správnom a dlhodobom užívaní môže byť veľmi účinný,“ uviedol Neumann.
Rovnako je podľa neho jedným z mála pozitív aj rozvoj a využívanie e-Receptu. Ako dodal, na škodu je však to, že v tomto roku nebol zrealizovaný ďalší avizovaný modul eZdravia, takzvaný eLab.
Práve ten mohol prispieť k ďalšiemu zefektívneniu a skvalitneniu zdravotnej starostlivosti.
Ďalšie rany pre sektor: odmietnutá stratifikácia a zastavenie starých exekúcií
To, že sa stratifikácia nemocníc nepodarila presadiť, pre naše zdravotníctvo podľa Unionu znamená len ďalšiu bolestivú ranu. „Žiaľ, aj tento projekt sa stal predmetom politikárčenia a naháňania predvolebných preferencií a bol odsunutý do šuplíka,“ uviedol hovorca poisťovne.
VšZP zastaví takmer 248 tisíc exekúcií vo výške 220 mil. eur, záväzky jej dlžníkov však nezaniknú
Ďalšou ranou pre systém bolo podľa Unionu zastavenie starých exekúcii, ktoré bude znamenať neprimeranú finančnú záťaž veriteľov v prípade ukončenia všetkých starých exekúcií a úhrady paušálnych trov konania.
Náklady spojené so zastavením exekúcie budú pre zdravotné poisťovne vo výške desiatok miliónov eur. To však nie je zohľadnené pri financovaní zdravotných poisťovní v roku 2020.
Lieková politika sa musí zmeniť
Poisťovňa poukazuje aj na potrebu zásadnej revízie legislatívy a procesov týkajúcich sa tvorby štátnej liekovej politiky.
Proces stanovovania výšky úhrady liekov z verejného zdravotného poistenia v Slovenskej republike má podľa Unionu signifikantné rezervy. Zaradilo sa množstvo liekov do zoznamu kategorizovaných liekov bez toho, aby sa adekvátne hodnotila relatívna efektivita a nákladová efektivita farmakoterapie.
Generiká a biosimiláre by mohli ušetriť ďalšie desiatky miliónov eur
Prijatím novej legislatívy sa paradoxne sťažil vstup generickým a biologicky podobným liekom na trh.
„Keď sa v minulosti zaviedlo referencovanie cien liekov, bola to veľká pomoc pri stanovovaní cien liekov a pre udržateľnosť financovania zdravotnej starostlivosti. Uvedená problematika sa však v Európskej únii vyvíja a je potrebné reagovať na nové skutočnosti,“ uzavrel hovorca Unionu.