Vedci testujú systém umelej inteligencie, o ktorom sa predpokladá, že by mohol byť schopný diagnostikovať demenciu už po jednom vyšetrení mozgu. Informoval o tom spravodajský portál BBC.
Uvedená umelá inteligencia taktiež môže byť schopná predpovedať, či stav človeka bude niekoľko rokov stabilný, bude sa pomaly zhoršovať alebo bude potrebná okamžitá liečba.
Depresia či demencia. COVID-19 zvyšuje riziko psychologických a neurologických porúch, tvrdí štúdia
V súčasnosti je na diagnostikovanie demencie potrebných niekoľko vyšetrení a absolvovanie mnohých testov. Vedci tvrdia, že novinka by mohla výrazne zlepšiť výsledky pacientov.
„Ak zasiahneme včas, liečba sa môže skoro začať, spomaliť postup ochorenia a zároveň zabrániť ďalšiemu poškodeniu,“ uviedla Zoe Kourtziová z Cambridgeskej univerzity a členka národného centra pre umelú inteligenciu.
Zápalové ochorenie čriev a demencia spolu môžu súvisieť. Vedci si všimli zvláštny detail
Príznaky demencie sa v živote človeka môžu vyskytnúť až v neskoršom veku alebo sa nemusia vôbec objaviť. Spomenutý systém umelej inteligencie bol v predklinických testoch schopný diagnostikovať demenciu roky pred vznikom symptómov aj v prípadoch, keď skenovanie mozgu neobjavilo žiadne známky jeho poškodenia.