Kampaň Krok ku zdraviu, ktorej tvárou je tohtoročný olympijský víťaz v rýchlochôdzi Matej Tóth, je zameraná na motiváciu k pohybu
Upriamiť pozornosť ľudí na prevenciu onkologických ochorení je cieľom každoročného Týždňa proti rakovine, v rámci ktorého Liga proti rakovine (LPR) organizuje kampaň zameranú na zdravší životný štýl a dostatok pohybu s názvom Krok ku zdraviu.
Kampaň sa začína 10. októbra a trvať bude jeden mesiac. Ako na tlačovej konferencie upozornila dlhoročná prezidentka LPR Eva Siracká, na Slovensku každoročne pribudne vyše 33-tisíc nových prípadov onkologického ochorenia.
Po tabaku je pritom druhým najrizikovejším faktorom nadváha a obezita, pravidelný pohyb je preto dôležitý faktor prevencie.
„Prevencia sa stáva prioritou. Nadváha a obezita bola vyhlásená za pandémiu, proti ktorej je treba bojovať,“ povedala Siracká.
Chôdza nič nestojí
Kampaň Krok ku zdraviu, ktorej tvárou je tohtoročný olympijský víťaz v rýchlochôdzi Matej Tóth, má motivovať ľudí, aby denne venovali viac času chôdzi, ktorá je pre človeka najprirodzenejším pohybom.
„Bol by som rád, keby sme v spolupráci s LPR mohli prispieť v prvom rade k tomu, že na Slovensku sa bude zdravšie žiť, že ľudia si možno zvyknú sa viac hýbať,“ povedal Tóth, ktorý považuje za prirodzené, že tvárou kampane sa stal práve on.
Preventívna kampaň Krok ku zdraviu vychádza z Európskeho kódexu proti rakovine, ktorý ponúka 12 tipov, ako sa vyhnúť vzniku nádorového ochorenia.
Jedným z bodov je dostatok pohybu. „Chôdza ponúka pre zdravie človeka množstvo benefitov, je nenáročná a nič nestojí,“ konštatovala riaditeľka LPR Eva Kováčová s tým, že človek by mal urobiť aspoň 5 000 krokov denne.
Matej Tóth prejde za jeden rok asi desať miliónov krokov, pričom ambíciou kampane je, aby Slováci do nej zapojení toto číslo za jeden mesiac spoločne prekonali.
Stačí ísť na stránku www.krokkuzdraviu.sk a stiahnuť si podľa návodu aplikáciu na mobilný telefón, ktorá bude automaticky nahrávať počet urobených krokov. „Na konci zistíme, či sme prekonali olympijského víťaza a spoločne urobili desať miliónov krokov za mesiac,“ uviedla Kováčová.
OnkOlympiáda aj Deň jabĺk
Ako ďalej povedala, súčasťou Týždňa proti rakovine bude aj druhý ročník OnkOlympiády, ktorý sa uskutoční 14. až 16. októbra v Bratislave. Asi 120 onkologických pacientov bude súťažiť v športových disciplínach ako boccia, floorball, hod na kôš či švihadlo.
Liga proti rakovine organizuje aj workshop pre študentov škôl, ktoré sú zapojené do Onkologickej výchovy.
Tradičným sprievodným podujatím je aj Deň jabĺk, ktorý bude v piatok 14. októbra. Vo viacerých slovenských mestách budú dobrovoľníci rozdávať ľuďom vzdelávacie letáky a jablká ako symbol zdravej výživy.