Trenčianska nemocnica údajne uvažuje o zatvorení pôrodnice

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
pôrodnica
Foto: pixabay.com

Podobný osud však môže postihnúť aj Žilinu i Trnavu.

Oblasť od Kysúc až po Bratislavu môže čoskoro zostať bez fungujúcej koncovej pôrodnice. Vedenie trenčianskej fakultnej nemocnice totiž zvažuje, že ak by pôrodné asistentky nestiahli výpovede, pôrodnicu spolu s neonatologickým centrom od marca 2016 zavrú.

Tento scenár ohlásilo vedenie trenčianskej nemocnice na stretnutí s primármi jednotlivých oddelení. Agentúre SITA to potvrdil aj jeden z lekárov, ktorý si však neželal byť menovaný.

O pláne zavrieť štvrtú najväčšiu pôrodnicu na Slovensku informovala zdravotné sestry aj námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľstvo Eva Petrová. Zhruba štyridsať zdravotných sestier a pôrodných asistentiek z pôrodnice na protest proti pomerom v zdravotníctve a prístupe ministerstva k nim podalo výpoveď v decembri s tým, že ak výpovede nestiahnu, tak skončia ku koncu februára.

Už o mesiac skôr by však mohli skončiť pracovný pomer pôrodné asistentky v Trnave a Žiline, ktoré dali výpovede ešte v novembri. Ak by odišli, oblasť od Kysúc až po Bratislavu by ostala bez koncovej pôrodnice. Pôrodných asistentiek je totiž všeobecne na Slovensku nedostatok, najmä pri súčasnej zvýšenej miere pôrodnosti.

Komora sestier: Je to len zastrašovanie

Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová je presvedčená, že predstavené plány na zrušenie pôrodnice sú iba ďalším zastrašovaním sestier.

„Náš právnik riešil prípady, keď si nadriadený cieľavedome vyberal sestry, ktoré sú živiteľkami rodín a doslova ich vydieral, aby stiahli výpoveď s tým, že ak ostanú bez práce, tak sa nepostarajú o svoje deti,“ tvrdí Lazorová s tým, že po týchto cynických praktikách už neveria ministrovi zdravotníctva a žiadajú premiéra Roberta Fica, aby konal a prehodnotil priority rozpočtu, keďže v tomto minister zlyhal.

„Zaujímavé, že na 2 500 nových policajtov sa sto miliónov eur našlo zo dňa na deň, ale pre sestry oveľa menšie peniaze nie sú už tri roky. Čo sú teda priority? Navyše, teraz ministerstvo zdravotníctva hazarduje so zdravím mamičiek a ešte nenarodených detí v ekonomicky najvýkonnejšom regióne Slovenska,“ uzavrela Lazorová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Fakultná nemocnica v TrenčíneSKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek