Systém verejného zdravotného poistenia je potrebné dofinancovať v takom rozsahu, aby to postačovalo na úhradu záväzkov zdravotníckych zariadení. Uvádza sa to v informácii o realizácii opatrení a ich implementácii v zdravotníckych zariadeniach, ktorú vláda vzala na vedomie.
Nedofinancovaný sektor
Ak sa podľa rezortu zdravotníctva systém verejného zdravotného poistenia komplexne nedofinancuje v dostatočnom rozsahu, zdravotnícke zariadenia sa budú ďalej zadlžovať, bude rásť istina, aj úroky z omeškania na pohľadávkach veriteľov.
Zdravotnícke organizácie žiadajú návrat k platbe za poistencov štátu, dokáže to finančne zastabilizovať situáciu, tvrdia
„Takéto nakladanie s finančnými prostriedkami štátu sa pri súčasných podmienkach na finančnom trhu javí ako nehospodárne a ohrozujúce činnosť zdravotníckych zariadení v dôsledku veriteľmi uplatnených oprávnených nárokov,“ upozorňuje rezort zdravotníctva.
Nízke výnosy poisťovní
Aj keby sa nemocniciam podľa ministerstva darilo postupne zlepšovať ukazovateľ EBITDA, teda úroveň zisku pred úrokmi, daňami odpismi a amortizáciou, pretrvávajúci problém s ich hotovosťou naďalej existuje, pretože zdroje z priaznivého trendu vývoja v oblasti výnosov nedokážu v krátkom časovom úseku vyriešiť problém s likviditou.
Nemocniciam podľa Rašiho hrozí, že nebudú mať na to, aby svietili a kúrili. Môže nastať režim ako počas pandémie alebo kolaps systému
„Riešenie situácie v oblasti finančnej stabilizácie nemocníc spočíva v realizovaní úsporných opatrení a zvýšením ich efektivity,“ tvrdí rezort zdravotníctva. Popri projektoch smerujúcich k optimalizácii nákladov je podľa rezortu nevyhnutné zvýšiť výnosy zo zdravotných poisťovní za poskytovanú zdravotnú starostlivosť predovšetkým v univerzitných a fakultných nemocniciach na takú úroveň, ktorá pokryje reálne oprávnené náklady na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
Zadlženosť nemocníc
„Nakoľko samotné oddlženie nemôže nahradiť komplexné opatrenia na systémové riešenie nahromadených príčin nepriaznivého hospodárenia zdravotníckych zariadení, boli definované opatrenia na úrovní vlády a súčasne na úrovni Ministerstva zdravotníctva SR s cieľom obmedziť tvorbu ďalšieho dlhu,“ uviedlo ministerstvo.
Zdravotníctvo si „pýta" dodatočných 200 miliónov eur, ale poisťovne nevedia nemocniciam kompenzovať zvýšené náklady
Zadlženosť zdravotníckych zariadení je primárne meraná cez záväzky po lehote splatnosti. Tie v súčasnosti vytvárajú zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR, zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti Ministerstva obrany SR a zdravotnícke zariadenia delimitované na obce a VÚC a transformované na neziskové organizácie. „Nepriaznivú situáciu v sektore zdravotníctva by jednoznačne zlepšila vyššia miera dofinancovania v kombinácii s optimalizáciou nákladov nemocníc,“ dodalo ministerstvo zdravotníctva.