Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vyvracia informáciu, že užívanie liekov s obsahom ibuprofénu „duplikuje“ množenie koronavírusu v ľudskom organizme. ŠÚKL o tom informoval v tlačovej správe, na tento hoax zareagoval aj na sociálnych sieťach.
Viac o téme: Koronavírus
Ako štátny ústav konštatuje, ibuprofén sa používa na liečbu horúčky a bolesti. Patrí do skupiny takzvaných nesteroidných protizápalových liečiv, na Slovensku je dostupný vo voľnopredajných liekoch aj v liekoch viazaných na lekársky predpis.
Nutnosť dodržiavať určené dávkovanie
Na liečbu horúčky a bolesti sa bežne používajú aj lieky s obsahom paracetamolu. ŠÚKL upozorňuje, že je potrebné dodržiavať určené dávkovanie.
Ibuprofen naozaj môže zhoršiť infekcie vrátane COVIDu-19, tvrdí francúzsky minister zdravotníctva
V lekárňach sú dostupné bez receptu mnohé lieky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu pod rôznymi obchodnými názvami. Niekedy pacient často nevedomky užíva dva či viaceré lieky s rovnakým liečivom, a tak dochádza k predávkovaniu.
Podľa autora článku išlo len o hypotézu
Nepravdivá informácia, ktorá sa začala šíriť, súvisí podľa ŠÚKL pravdepodobne s vydaním článku vo vedeckom časopise The Lancet v rubrike Correspondence, v ktorom si autor kladie otázku, či pacienti s hypertenziou a cukrovkou majú zvýšené riziko COVID-19.
Koronavírus môže prenášať ktokoľvek. Vrchol príde o dva týždne, myslia si odborníci
Autor vyslovuje hypotézu, že pacienti liečení skupinou tzv. ACE inhibítorov, blokátorov receptorov pre angiotenzín II, tiazolidíndiónov, ale napr. aj ibuprofénom, môžu mať vážnejší až fatálny priebeh ochorenia COVID-19. Autor článku sám niekoľkokrát upozorňuje, že ide o hypotézu, na ktorú neexistujú vedecké dôkazy.