Rakovina prsníka je najčastejším nádorovým ochorením u žien. Na Slovensku je úmrtnosť na toto onkologické ochorenie jedna z najvyšších a ročne ju diagnostikujú približné trom tisíckam žien.
Napriek tomu preventívne prehliadky absolvuje pravidelne len okolo 30 percent žien. Kombináciou kvalitného skríningu, včasného záchytu a moderných liečebných postupov sa podľa odborníkov vedia tieto čísla zmeniť.
„Nárok na preventívnu mamografiu majú ženy od 40 do 69 rokov, ženy vo veku 20 až 39 rokov majú nárok na ultrasonografiu prsníkov. Len malé percento však tieto služby využíva,“ upozorňuje podpredsedníčka predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne Beata Havelková.
Výskyt rakoviny prsníka sa celosvetovo zvyšuje
Až 300 žien na Slovensku podľa nej ročne zbytočne zomiera na rakovinu prsníka, pretože neabsolvovali preventívnu mamografiu. Ženy, u ktorých sa zistí nádor s priemerom menším ako jeden centimeter, majú podľa Havelkovej 90-percentnú až 100-percentnú šancu na úplné vyliečenie bez nutnosti väčšieho zásahu či chemoterapie.
Na Slovensku stúpa výskyt nádoru hrubého čreva a konečníka, nový DNA test zo stolice pomôže odhaliť aj predrakovinové štádiá
Výskyt rakoviny prsníka sa celosvetovo zvyšuje. Kým v minulosti sa najčastejšie diagnostikovala u žien nad 60 rokov, posledné roky vo zvýšenej miere zasahuje aj ženy v období 25. až 45. roku života.
„Úspešnosť liečby závisí od toho, ako ďaleko rakovina pokročila. Kriticky dôležité sú preto prevencia, skríning, včasný záchyt, ale aj znalosť typu karcinómu prsníka. Ak je karcinóm zachytený včas, vieme pacientkam podať liečbu, ktorá im môže zachrániť život,“ vysvetľuje onkologička Miroslava Malejčíková.
Pozvánky na mamografiu končia v koši
Skríningová mamografia vie odhaliť malé ložiská zhubných buniek, ktoré sa ešte nijako neprejavili a zatiaľ ani nevytvorili metastázy.
„Pozvánky na mamografiu od zdravotných poisťovní často končia v koši. V krajinách Európskej únie takýto skríning funguje už desiatky rokov a úmrtnosť medzi 50 až 69-ročnými ženami za posledné roky klesla o 35 percent. Ak by ženy mamografiu absolvovali pravidelne, môžeme ich zachrániť oveľa viac,“ doplnil Andrej Čižmár zo zdravotnej poisťovne Dôvera.
Na Slovensku vieme liečiť rakovinu prsníka pri jej včasnom záchyte, preto je aj podľa riaditeľa Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve Michala Staňáka prevencia podstatná.
„Úlohou nášho inštitútu je pri hodnotení liekov pozerať aj na to, ako daná liečba zlepší kvalitu života a dĺžku. Pri skorých štádiách rakoviny prsníka máme na Slovensku plne hradenú liečbu pre pacientky, dôležité je, aby sa ochorenie včas zachytilo. Takáto liečba je, samozrejme, aj menej náročná na rozdiel od metastatického prsníka,“ dodal.