Väčšina ľudí v horúčavách prirodzene odmieta určité druhy potravín, ktoré si inak bežne počas roka dopraje. V letnom období je totiž ľudské telo vystavené vyššej záťaži. V našich končinách tiež pribúda stále viac tropických dní.
V dôsledku vyšších teplôt dochádza častejšie k únave, dehydratácii alebo k prehriatiu organizmu. Telo sa s horúčavami vyrovnáva pomocou potenia, čím sa však okrem odpadových látok z tela dostávajú aj minerály, ióny, aminokyseliny aj iné prospešné veci.
Viete, čo je fotanging? Ak sa vystavujete nadmernému slneniu, týka sa aj vás
Nutričné terapeutky Henrieta Lovecká a Silvia Kissová z levickej nemocnice, ako aj Ľubomíra Fraňová z Nemocnice Zvolen preto hovoria o tom, ako v lete stravou dopĺňať to, čo telo potrebuje najviac, ale tiež na čo si dávať pozor.
Ovocie a zelenina
Nevhodná strava organizmu môže viac uškodiť ako pomôcť. Pestrou, nutrične vyváženou a ľahko stráviteľnou stravou, naopak, pomáhame organizmu, aby horúčavy bez väčších problémov zvládol.
„Jedálny lístok by sme mali obohacovať o sezónnu zeleninu a ovocie, naše záhrady a trhoviská ponúkajú široký výber týchto potravín. Ovocie a zelenina obsahujú nielen vodu, ale aj vitamíny, minerálne látky, vlákninu a antioxidanty,“ uvádza Kissová.
Radi nosíte tesné šaty či nohavice s vysokým pásom? V lete si to radšej dobre premyslite
Antioxidanty, ktoré majú priaznivý účinok na ľudský organizmus, dodávajú hlavne potraviny obsahujúce napríklad betakarotén. Ten sa nachádza v mrkve, batátoch, keli, brokolici či v špenáte.
Jesť by sme mali aj sezónne ovocie, ako sú broskyne, marhule, maliny, černice, melóny a ríbezle.
Vhodný jedálniček
„Ďalšou zložkou by mal byť lykopén, teda látka, ktorá sa bežne vyskytuje v ovocí a zelenine a ide o červené rastlinné farbivo. Patrí medzi najsilnejšie antioxidanty, posilňuje imunitný systém a chráni pokožku pred UV žiarením,“ uvádzajú levické odborníčky.
Nepi studené, bude ťa bolieť hrdlo. Mali naše matky pravdu alebo je to podľa odborníkov mýtus?
Nachádza sa napríklad v paradajkách, červenej paprike, mrkve, červenej kapuste či v melóne. Dôležitý je aj vitamín E, ktorý sa podieľa na celkovom zdraví a imunite organizmu. Nájdeme ho v orechoch, fazuli, kapuste, špenáte a cereáliách. Vhodné sú aj cukety a kaleráb.
Ako by teda mal ideálny jedálniček vyzerať?
„Kombinovať môžeme zeleninové šaláty s kuracím mäsom alebo rybami, prílohy sa môžu vynechávať. Je lepšie sa vyvarovať ťažko stráviteľným a vyprážaným jedlám, rizikovým jedlám, medzi, ktoré patrí aj zmrzlina a majonézové šaláty,“ upozorňuje Fraňová.
Zradná zmrzlina
Aj keď je zmrzlina možno najväčšie letné lákadlo, v jej konzumácii sa skrýva riziko salmonelózy. Rovnako je potrebné dodržiavať prísne hygienické zásady aj v rámci grilovania. Potraviny je nutné vhodne skladovať a dostatočne tepelne upraviť.
„Pri nedostatočnej tepelnej úprave mäsa môže dôjsť k alimentárnej nákaze. Pri vysokých teplotách pri grilovaní zase vznikajú škodlivé látky, takzvané polyaromatické uhľovodíky, ktoré sa podieľajú na vzniku rakoviny,“ informujú špecialistky.
Infekcia, ktorú poznáme už od antických čias: Lekárnik radí, ako sa tejto letnej pliagy zbaviť
Grilovať si môžeme mäso, ryby, zeleninu, ale napríklad aj ovocie, konkrétne ananás, ako uvádza Fraňová. K typickej letnej grilovačke určite patrí aj alkohol, no pri jeho konzumácii treba byť takisto ostražitý.
Alkohol a káva
Alkohol nie je vhodný v lete, lebo organizmus odvodňuje. „Ak už teda chceme v lete piť alkohol, vhodná je konzumácia vo forme miešaných nápojov, ale s rozumom, netreba to preháňať,“ dopĺňa nutričná terapeutka zo Zvolena.
Treba mať tiež na pamäti, že alkohol odvodňuje. Mali by sme sa zároveň vyhýbať tvrdému alkoholu, na popíjanie je omnoho vhodnejší vínny strik alebo pivo.
Najčastejším zdravotným problémom na dovolenkách je hnačka. Lekárnik radí, či lieky kupovať doma alebo v cudzine
Problémom môže byť aj káva, bez ktorej si mnohí ľudia nevedia predstaviť svoj deň. „V horúcom letnom období by sme mali po tomto nápoji siahať menej často, najmä ľudia trpiaci na srdcovocievne ochorenia,“ varuje Lovecká.
Pitný režim
Sladké nápoje smäd neuhasia, najvhodnejšie je preto piť čistú vodu alebo vodu s citrónom. Piť treba priebežne celý deň a nielen vtedy, keď už pociťujeme smäd. Veľmi dôležité je zabezpečiť pitný režim u detí a dôchodcov.
Pri nadmernom potení totiž dochádza k dehydratácii organizmu. „Prvými príznakmi sú bolesť hlavy, nevoľnosť a slabosť,“ vysvetľujú nutričné terapeutky. Človek by mal preto v lete vypiť dva až tri litre tekutín denne.
Koronavírus nemá rád teplo, ale podľa Klempu nás leto pred treťou vlnou nezachráni
Ak niekomu čistá voda nechutí, čo býva častý problém práve u starších ľudí, môže sa kombinovať s ovocným alebo bylinkovým čajom, džúsom alebo ovocnou šťavou. Vhodné sú aj minerálne vody s obsahom draslíka a horčíka.
Pri vysokých teplotách totiž dochádza v organizme k významným stratám horčíka, čo sa prejavuje bolestivými svalovými kŕčmi. Avšak, aj keď sú minerálky vhodné, pitie perlivých nápojov sa pre zaťaženie gastrointestinálneho traktu neodporúča.
Myslia sa tým, samozrejme, hlavne sladené perlivé nápoje. Takéto nápoje s vysokým obsahom cukru sa odporúča riediť vodou.