Poslanci Národnej rady SR v štvrtok neposunuli do druhého čítania návrh novely zákona o umelom prerušení tehotenstva z dielne poslancov strany Sloboda a Solidarita (SaS) Jany Bittó Cigánikovej, Jarmily Halgašovej a Branislava Gröhlinga.
Liberáli navrhovali do zákona doplniť nový paragraf, podľa ktorého sa umelé ukončenie tehotenstva vykonáva podľa najnovších poznatkov lekárskej vedy, a to chirurgicky alebo medikamentózne.
Podanie interrupčnej tabletky
„Súčasná úprava výslovne nespomína ani jednu z týchto možností, pričom v praxi sa uplatňuje výlučne len chirurgický postup, ktorý je menej šetrný k zdraviu žien a aj k budúcim tehotenstvám týchto žien,“ uviedli poslanci a dodali, že interrupcia je podľa súčasnej právnej úpravy legálny zdravotný výkon vykonávaný špecializovaným lekárom v nemocničnom zariadení alebo na klinike. Okrem Slovenska v súčasnosti medikamentóznu formu interrupcie neponúkajú len Cyprus, Maďarsko, Poľsko, Litva a Malta.
Krajčího vyhláška zbytočne čerí koaličné vody. Potratov žien nad 40 rokov je málo a ročne stoja pár desiatok tisíc eur
Podľa slov najvyšších odborných špičiek v gynekológii je podanie interrupčnej tabletky dnes na Slovensku trestným činom, lebo tento spôsob neupravuje vyhláška, upozornili predkladatelia. Aj preto je podľa nich dôležité, aby sa tento spôsob umelého prerušenia tehotenstva dostal priamo do zákona.
Riziká sú menej závažné
Poslanci argumentujú, že riziká medikamentóznej formy interrupcie sú v porovnaní s chirurgickou formou menej závažné a zriedkavejšie. Príprava na chirurgický zákrok totiž obsahuje aj lokálnu či dokonca celkovú anestézu, čo pre telo ženy predstavuje oveľa vyššiu záťaž ako podanie dvoch tabletiek.
Gynekológ Martin Redecha: Slovenskí lekári sú nútení robiť interrupcie rizikovejším spôsobom
Štúdie podľa ich vyjadrenia potvrdili, že pri chirurgickej interrupcii je oproti medikamentóznej vyššie riziko predčasného pôrodu v ďalších tehotenstvách o 90 percent pred 28. týždňom. Zvyšuje sa tiež riziko krvácania po pôrode v nasledujúcej gravidite a riziko vcestnej placenty, čo je život ohrozujúci stav.
„Medikamentózna forma interrupcie teda znižuje riziko nasledovných potratov, predčasných pôrodov, riziko smrti matky, riziko krvácania a všetky riziká súvisiace s podaním anestézy. Naopak, neexistuje zvýšené riziko pri ženách, ktoré podstúpili medikamentóznu formu interrupcie,“ poukázali poslanci SaS.
Návrh zákona o pomoci tehotným ženám
Parlament v štvrtok neposunul do druhého čítania ani návrh zákona o pomoci tehotným ženám, ktorý predložila skupina poslancov okolo Anny Záborskej (OĽaNO). Zaviesť chceli 48-hodinovú čakaciu lehotu aj na interrupcie zo zdravotných dôvodov. V prípade schválenia zákona by museli musieť ženy, ktoré chcú podstúpiť interrupciu, vyplniť dotazník, kde uvedú dôvod.
Predkladateľom ide iba o osobné PR, nie o ľudí. Jana Cigániková kritizuje sprísnenie interrupčného zákona
Návrh vymenúva konkrétne formy, z ktorých si môžu ženy vybrať. Predkladatelia návrhu to zdôvodňujú štatistickým zisťovaním s cieľom pomôcť „zlepšeniu zdravotnej starostlivosti, informovanosti, prevencie a sociálnej pomoci“.
Uvedenie formy antikoncepcie
Zároveň majú uviesť aj formu antikoncepcie, ktorou sa pred počatím chránili. Ak žena na interrupcii trvá a sú splnené podmienky na jej vykonanie, lekár by bol povinný poskytnúť jej zoznam organizácií, ktoré poskytujú ženám pomoc v tehotenstve, informácie o všetkých príspevkoch, na ktoré má nárok pred pôrodom a po ňom, o tehotenskom štipendiu a tiež o podmienkach poskytovania núdzového bývania.
Borovský: Interrupcia je neúspechom spoločnosti
Návrh zákona o pomoci tehotným ženám sa skupina poslancov pokúšala v parlamente presadiť opakovane. Poslanci OĽaNO Anna Záborská, Milan Kuriak, Marek Šefčík, Peter Liba, Radovan Marcinčin, Ján Kerekréti a Monika Kavecká navrhli, aby žene, ktorá sa rozhodla pre utajený pôrod, prináležalo nemocenské, a to už od 21. týždňa tehotenstva.
Dieťa so zdravotným znevýhodnením
Ak sa rozhodne donosiť a porodiť dieťa so zdravotným znevýhodnením, dostala by po novom od štátu príspevok pri narodení dieťaťa vo výške 3 170,14 eura. Termín „umelé prerušenie tehotenstva“ navrhovali nahradiť termínom „umelé ukončenie tehotenstva“.
Predkladatelia to zdôvodňovali tým, že pri interrupcii tehotenstvo nie je prerušené, ale ukončené, pretože neexistuje žiadna objektívna možnosť jeho pokračovania. Návrh tiež dával žene právo na druhý lekársky posudok, ak jeden lekár konštatuje, že sú splnené podmienky na vykonanie interrupcie zo zdravotných dôvodov.