Slovenskí pacienti budú môcť využívať inovatívny systém. Unikátne riešenie pomôže s chronickým zlyhávaním srdca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Doktor, lekár, srdce
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Unikátne riešenie pomôže pacientom s chronickým zlyhávaním srdca. Ide o neinvazívny diagnostický systém na diaľkové monitorovanie tlaku v ľavej komore srdca, ktorý prispieva k výraznému zlepšeniu kvality života a bezpečnosti pacientov, pričom zároveň znižuje náklady na zdravotnú starostlivosť. Ako prví budú môcť nový systém využívať práve slovenskí pacienti.

Fungovanie srdcovo-cievneho systému

„Meranie fotopletyzmografického signálu (PPS) môže v sebe skrývať viac dát než aktuálne využívame. Poskytuje nám zaujímavé informácie nielen o tepe, ale aj o fungovaní srdcovo-cievneho systému, konkrétne o plniacich tlakoch ľavej komory,“ uviedol Allan Böhm, ktorý stojí za objavom riešenia.

„Dnes vieme, že na základe týchto dát dokážeme predvídať akútne zhoršenie zdravotného stavu (akútne zlyhávanie srdca) s dvoj až trojtýždňovým predstihom,“ doplnil Böhm.

Monitorovanie prostredníctvom smartfónu

Chronické srdcové zlyhávanie je jedným z najčastejších ochorení na Slovensku, ktoré sa vyznačuje vysokou úmrtnosťou a častými hospitalizáciami. Systém Seerlinq je založený na pokročilej analýze PPS prostredníctvom umelej inteligencie, umožňuje diaľkové monitorovanie pacientov a včasné predvídanie akútnych zhoršení zdravotného stavu.

Pacienti na monitorovanie potrebujú iba pulzný oximeter, smartfón a pripojenie na internet. Projekt Seerlinq vznikol na základe výskumu neziskovej organizácie Premedix Academy a bol testovaný na Premedix Clinic v Bratislave. V roku 2022 bol založený startup Seerlinq s cieľom implementovať tento systém do klinickej praxe.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať