Unikátne riešenie pomôže pacientom s chronickým zlyhávaním srdca. Ide o neinvazívny diagnostický systém na diaľkové monitorovanie tlaku v ľavej komore srdca, ktorý prispieva k výraznému zlepšeniu kvality života a bezpečnosti pacientov, pričom zároveň znižuje náklady na zdravotnú starostlivosť. Ako prví budú môcť nový systém využívať práve slovenskí pacienti.
Fungovanie srdcovo-cievneho systému
„Meranie fotopletyzmografického signálu (PPS) môže v sebe skrývať viac dát než aktuálne využívame. Poskytuje nám zaujímavé informácie nielen o tepe, ale aj o fungovaní srdcovo-cievneho systému, konkrétne o plniacich tlakoch ľavej komory,“ uviedol Allan Böhm, ktorý stojí za objavom riešenia.
Slovenská lekárska komora navrhuje viaceré možnosti financovania zdravotníctva, okrem iného zvýšenie štátnych platieb či doplnkové poistenie (video)
„Dnes vieme, že na základe týchto dát dokážeme predvídať akútne zhoršenie zdravotného stavu (akútne zlyhávanie srdca) s dvoj až trojtýždňovým predstihom,“ doplnil Böhm.
Monitorovanie prostredníctvom smartfónu
Chronické srdcové zlyhávanie je jedným z najčastejších ochorení na Slovensku, ktoré sa vyznačuje vysokou úmrtnosťou a častými hospitalizáciami. Systém Seerlinq je založený na pokročilej analýze PPS prostredníctvom umelej inteligencie, umožňuje diaľkové monitorovanie pacientov a včasné predvídanie akútnych zhoršení zdravotného stavu.
Koľko promile máte v krvi ráno po prepitej noci? Fakty a mýty o alkohole
Pacienti na monitorovanie potrebujú iba pulzný oximeter, smartfón a pripojenie na internet. Projekt Seerlinq vznikol na základe výskumu neziskovej organizácie Premedix Academy a bol testovaný na Premedix Clinic v Bratislave. V roku 2022 bol založený startup Seerlinq s cieľom implementovať tento systém do klinickej praxe.