Kúpeľníctvo a liečivé prírodné pramene na Slovensku si vyžadujú viac pozornosti zo strany štátu.
Konštatuje to riaditeľ štátnych Kúpeľov Sliač Martin Beňuch, podľa ktorého vznik novej vlády SR a poslaneckého zboru NR SR otvára príležitosť nielen pre lepšie a komplexnejšie zakotvenie úlohy kúpeľníctva v systéme manažmentu pacienta.
Chýba strategický dokument
Riaditeľ očakáva aj adekvátne financovanie komplexných zdravotníckych služieb a individuálnych zdravotných výkonov poskytovaných v prírodných liečebných kúpeľoch.
Zároveň je to podľa neho šanca na vytvorenie strategického dokumentu, ktorý bude výsledkom medzirezortnej spolupráce Ministerstva zdravotníctva SR a pripravovaného Ministerstva športu a cestovného ruchu SR.
Prečo je pohyb pre seniorov dôležitý i v zime a ako na to, odborníci radia nasledovné
Úloha kúpeľníctva a liečivých prírodných prameňov je podľa Beňucha dôležitá z viacerých aspektov.
„Od prvotnej liečby, cez ochranu prírodného bohatstva a dedičstva, rozvoj regiónov prostredníctvom cestovného ruchu, až po podporu zamestnanosti či exportu služieb prostredníctvom incomingu návštevníkov zo zahraničia. Je určite mnoho tém a problematických bodov, ktoré sú väčšou prioritou aj v zdravotníctve, no pri správnom nastavení systému môžeme byť významnou oporou v prevencii a významnými subjektmi v poskytovaní rehabilitácie v širokom spektre indikácií,“ popisuje riaditeľ Kúpeľov Sliač.
Majú konkrétnu predstavu
Beňuch oceňuje, že v Programovom vyhlásení vlády (PVV) sa nachádza prísľub novej vlády, zamerať sa na rozvoj kúpeľného cestovného ruchu a zvýšenie unikátneho potenciálu prírodných zdrojov Slovenska.
„Môžem skonštatovať, že zástupcovia kúpeľov majú konkrétnu predstavu o tom, ako by sme mohli dosiahnuť efektívnejšiu spoluprácu s rezortmi a ich úradmi a najmä zlepšiť starostlivosť o pacienta. Naše predstavy sú adekvátne hodnote prírodného bohatstva, o ktoré sa dlhodobo staráme, no zatiaľ stále nedostatočne využívame jeho potenciál v zdravotníctve i cestovnom ruchu,“ tvrdí riaditeľ.
Dôvera podporila výskum liečby pacientov za pomoci psov, mohla by pomôcť 130-tisíc poistencom
K tomu, aby sa procesy zlepšili a agenda naštartovala, by podľa riaditeľa sliačskych kúpeľov pomohlo zriadenie špeciálnej medzirezortnej pracovnej skupiny, ktorej úlohou by bol vznik strategického dokumentu pre dlhodobý rozvoj a uplatnenie služieb prírodných liečebných kúpeľov a liečební v Slovenskej republike.
Dôležité je tiež venovať pozornosť financovaniu výkonov a služieb v kúpeľoch a liečebniach, podpore budovania lôžkových kapacít na rozšírenie rehabilitačných pracovísk, obnove vedecko technických kapacít v oblasti balneológie a balneoterapie.
Infraštruktúra a investičný dlh
V neposlednom rade je tu oblasť infraštruktúry a znižovanie investičného dlhu, ktorá vplýva na kvalitu poskytovaných služieb v kúpeľníctve a úroveň starostlivosti, údržby a rozvoj prírodných liečivých zdrojov.
Vládny program pre zdravotníctvo hodnotia analytici INESS pozitívne aj negatívne, našli kontroverzný zámer aj unikát
„V Kúpeľoch Sliač významne pociťujeme investičný dlh, ktorý spôsobil uzavretie niektorých liečebných domov. Mnohé z nich, nielen u nás, sú národnými kultúrnymi pamiatkami. Máme ambíciu rozvíjať toto územie a poskytovať adekvátnu úroveň služieb pre klientov. Aj preto intenzívne pracujeme na projekte obnovy a cítime, že nájdeme oporu aj v novom vedení našich akcionárov,“ dodáva Beňuch s tým, že Kúpele Sliač môžu byť príkladom, ako sa dajú postaviť na nohy či ďalej rozvíjať aj ďalšie kúpele, kúpeľné liečebne a kúpeľné miesta na Slovensku.