Slovenská lekárnická komora chce pre farmaceutov aspoň 2,3-násobok priemernej mzdy spred dvoch rokov.
Slovenské lekárnická komora (SLeK) žiada, aby minimálna základná zložka mzdy farmaceuta, ktorý má odbornú spôsobilosť na výkon špecializovaných pracovných činností, bola na rovnakej úrovni, ako ju už majú garantovanú lekári.
Kým návrh ministerstva zdravotníctva (MZ) priznáva farmaceutom 2,1-násobok priemernej mzdy spred dvoch rokov, v prípade lekárov je koeficient 2,3-násobok. SLeK má za to, že vzhľadom na minimálnu dĺžku trvania jednotlivých špecializačných štúdií, ich náročnosť a následný výkon pracovných činností návrh vytvára neodôvodnené rozdiely medzi týmito povolaniami.
„Násobok priemernej mesačnej mzdy by mal byť v prípade zdravotníckych pracovníkov vykonávajúcich zdravotnícke povolanie lekár a zdravotníckych pracovníkov vykonávajúcich zdravotnícke povolanie farmaceut rovnaký,“ uvádza komora v pripomienke. Konštatuje, že vzhľadom na počet farmaceutov, ktorých sa má návrh týkať, je dopad na rozpočet verejnej správy minimálny.
Komora tiež tvrdí, že ministerský návrh zavádza nielen diskrimináciu medzi zdravotníckymi pracovníkmi, ale aj diskrimináciu v závislosti od zdravotníckeho zariadenia, v ktorom zdravotník pracuje, keďže ich delí na štátne, kde bude garantovaný minimálny mzdový nárok a neštátne, kde garancia nebude. Túto skutočnosť namietajú viaceré komory a odbory pôsobiace v zdravotníctve.
Ministerstvo rieši odmeňovanie zdravotníkov cez návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Aktuálne sa vyhodnocujú pripomienky. Návrh stanovuje cez koeficienty minimálnu výšku základnej zložky mzdy 23 skupinám zdravotníckych pracovníkov okrem lekárov, nakoľko tí už majú dlhší čas upravené mzdy. Vzťahovať sa má len na zdravotníkov pracujúcich v zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti MZ.