Informácie o tom, že sestry z Ukrajiny prídu nahradiť tie zo Slovenska v hromadných výpovediach, sú len falošným poplachom a zastrašovaním. Upozorňuje na to Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) s tým, že sestry z Ukrajiny v súčasnosti nemôžu pracovať na Slovensku, pretože ich vzdelávanie nie je kompatibilné s naším vzdelávaním.
Prácu ukrajinských sestier a pôrodných asistentiek nateraz vylúčili aj samotní odborníci na ošetrovateľstvo z Ukrajiny. „Na Ukrajine nemáme informácie o tom, že by naše sestry oficiálne odchádzali pracovať na Slovensko. Môže to byť len falošný poplach, či zastrašovanie,“ citovala SKSaPA Nataliu Shygonsku z Inštitútu ošetrovateľstva Zhytomyr na Ukrajine.
Ministerstvo školstva a ministerstvo zdravotníctva sú podľa Shygonskej v procese reformy. „Na Ukrajine je to veľmi zložité, pretože potrebujeme čas na to, aby vzdelanie našich sestier bolo uznané v Európe. Veľmi si to želáme. Proces tejto zmeny je ale dlhý,“ konštatovala Shygonska s tým, že oficiálna ponuka práce pre sestry z Ukrajiny na Slovensku je neaktuálna aj preto, že na Ukrajine nie je dostatok sestier.
Sestry z Ukrajiny nespĺňajú smernicu Európskeho parlamentu a Rady 2013/55/EÚ z 20. novembra 2013, ktorou sa mení smernica 2005/36/ES o uznávaní odborných kvalifikácií a nariadenie (EÚ) č. 1024/2012 o administratívnej spolupráci prostredníctvom informačného systému o vnútornom trhu.
Ako povedal predseda Sekcie sestier pracujúcich v anestéziológií a intenzívnej starostlivosti a člen Rady a Prezídia SKSaPA Milan Laurinc, každá sestra v Európskej únii musí spĺňať rovnaké alebo podobné podmienky vzdelania, ktoré sú vzájomne uznávané. Sestry z Ukrajiny tieto podmienky nemôžu spĺňať, pretože Ukrajina tohto času nie je členom EÚ.
„Využiť sestry z Ukrajiny na zalátanie situácie v Prešove je len zbožným želaním pána ministra zdravotníctva Viliama Čisláka, ktorý už vyše dvoch mesiacov nevie vyriešiť krízovú situáciu v slovenských nemocniciach,“ povedala prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová, ktorá v mene sestier vo výpovediach, ale taktiež v mene všetkých sestier na Slovensku, ktoré podporujú ich úsilie, vyzýva premiéra Roberta Fica, aby nečakal na 1. február, keď v nemocniciach skončí 700 sestier a začal konečne hľadať riešenia na kompromisy.
Celkovo v slovenských nemocniciach sestry a pôrodné asistentky odovzdali 1410 hromadných výpovedí. Podľa údajov SK SaPA je v hromadných výpovediach aktuálne 854 sestier a pôrodných asistentiek: Bojnice (90), Dolný Kubín (17), Košice (17), Martin (59), Poprad (4), Považská Bystrica (13), Prešov (321), Trnava (79), Trenčín (53), Trstená (6), Žilina (195).
Podľa Trenčianskeho samosprávneho kraja je však aktuálne v Bojniciach vo výpovedi 85. Práve dnes sa majú rozhodnúť, či vo výpovediach zotrvajú, alebo ich stiahnu.
Aj ministerstvo zdravotníctva uvádza rozdielne čísla – podľa stavu z 18. januára je podľa rezortu vo výpovediach 695 sestier.