Podľa komory sestier, ak by sme na Slovensku naozaj vážne chceli skvalitniť poskytovanú zdravotnú starostlivosť, tak by sme mali zmeniť súčasný stav, keď sa sestra na klinike bežne počas služby stará o pätnástich až dvadsiatich pacientov, pričom v zahraničí je to výrazne menej.
Systém zdravotnej starosti je na Slovensku zameraný predovšetkým na diagnostiku a operačné zákroky, ale význam ošetrovateľstva sa častokrát podceňuje.
Pacienti tak ležia na zastaraných a nepohodlných posteliach, nemá ich kto nakŕmiť či dostatočne im preväzovať rany. Upozornili na to odborníci na 10. celoslovenskej konferencii sestier pracujúcich v anestéziológii a intenzívnej starostlivosti, ktorá sa konala 15. až 16. júna 2017 v Bratislave.
„Účastníci sa jednoznačne zhodli na tom, že jedným z najväčších problémov slovenského zdravotníctva je nedostatok a preťaženosť zdravotníckeho personálu, čo má vplyv na poskytovanú kvalitnú starostlivosť o pacienta,“ konštatoval organizátor konferencie a predseda Sekcie sestier pracujúcich v anestéziológii a intenzívnej starostlivosti Milan Laurinc.
Podľa neho, ak by sme na Slovensku naozaj vážne chceli skvalitniť poskytovanú zdravotnú starostlivosť, tak by sme mali zmeniť súčasný stav, keď sa sestra na klinike bežne počas služby stará o pätnástich až dvadsiatich pacientov, pričom v zahraničí je to výrazne menej.
„Norma zdravotníckeho personálu sa dokonca nedodržuje ani na jednotkách intenzívnej starostlivosti, kde by sa jedna sestra mala starať o jedného pacienta, no v súčasnosti sa bežne stáva, že sa jedna sestra na JIS musí starať o dvoch až troch imobilných pacientov,“ upozornil Laurinc.
Nedostatok sestier škodí pacientom
Ako povedala prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová, na Slovensku je pacient rýchlo a dobre diagnostikovaný, úspešne absolvuje operačný výkon, ale častokrát úspešnosť jeho doliečenia závisí od následných ošetrovateľských činností, ktoré nemáme dostatočne zabezpečené.
„Ak na oddelení nie je dostatok sestier, zdravotníckych asistentov či sanitárov, tak pacienta nemá kto polohovať, nakŕmiť či preväzovať mu rany a samotné doliečenie nemôže prebehnúť tak úspešne, ako by malo,“ vysvetlila Lazorová.
Prezidentka dodala, že pre kvalitnú zdravotnú ošetrovateľskú starostlivosť sú jednoznačne potrebné vzdelané sestry, ktoré budú mať vytvorené vhodné pracovné podmienky nielen v podobe moderných zdravotníckych pomôcok, ktoré im uľahčia ich prácu, ale aj motivačné odmeňovanie za prácu.
Šetrí sa tam, kde sa nemá
Podľa šéfky komory sestier v slovenských nemocniciach sa šetrí na nesprávnych miestach.
Väčšina pacientov podľa Lazorovej v nemocniciach totiž po náročných operáciách leží na zastaraných posteliach namiesto toho, aby sa doliečovali na polohovateľných posteliach, ktoré umožňujú manipuláciu imobilných pacientov a znižujú nadmerné zaťaženie sestier a pomocného zdravotníckeho personálu. S
účasťou týchto polohovateľných postelí sú samozrejme antidekubitárne podložky, ktoré napomáhajú prevencii preležanín nechodiacich pacientov.
„Najvážnejšie prípady sú práve v anestéziológii a intenzívnej medicíny, kde sú pacienti vo väčšine prípadov v bezvedomí a vyžadujú si intenzívnu a kvalitnú zdravotnú starostlivosť od podávania liekov, kontroly dýchania, kontroly vylučovania až po kvalitné zdravotnícke pomôcky, ktoré zabezpečia prevenciu preležanín a iných komplikácií,“ dodala Lazorová.
Žiadajú kompetencie pre špecialistky
Medzinárodní odborníci v oblasti ošetrovateľstva v odbore anestéziológie a intenzívnej starostlivosti opätovne poukázali na to, že je nutné zadefinovať kompetencie sestier špecialistiek v odbore anestéziológia a intenzívna starostlivosť, so zreteľom na potreby praxe a s prijatím zodpovednosti sestier za ošetrovateľský výkon.
Príkladom sú analgetiká, ktoré v súčasnosti môžu sestry podávať iba na základe odporúčaní lekára. V mnohých prípadoch sa však pacientovi môže pohoršiť a sestra nemôže pacientovi pomôcť, pokiaľ nedostane pokyn od lekára.
„Na tento problém upozorňujeme kompetentných každoročne, pretože sestry chcú pomáhať pacientom, ale teraz to nemôžu robiť tak, ako vedia. Pevne veríme, že sme teraz na dobrej ceste, keďže na Ministerstve zdravotníctva SR sa konečne začali pripravovať kompetencie sestier a pôrodných asistentiek vo všeobecnej rovine. Následne by sme chceli pracovať na kompetenciách v špecializačných odboroch,“ dodal Laurinc.