AKTUALIZOVANÉ – Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská tvrdí, že na Slovensku chýba 2 300 sestier. Komora sestier ju vyzýva, aby zverejnila, na základe čoho dospela k tomuto číslu.
V systéme slovenského zdravotníctva stále chýba viac ako 15 000 sestier a pôrodných asistentiek. Uviedla to Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).
Reagovala tak na víkendové vyhlásenie ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej, podľa ktorej na Slovenskú chýba 2 300 sestier. Komora vyzvala ministerku, aby prestala so zatajovaním chýbajúcich sestier na Slovensku.
Nedostatok sestier podľa SKSaPA potvrdzujú viaceré nezávislé štatistiky, pričom každý hospitalizovaný pacient v nemocnici na vlastné oči vidí, že sestry sa nestíhajú starať o pacientov aj napriek tomu, že robia nadľudské výkony.
SKSaPA je pohoršená prístupom Kalavskej, ktorá podľa komory pokračuje v zavádzaní verejnosti ohľadom skutočného stavu sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku, čo sa zaviedlo ešte za ministra zdravotníctva Tomáša Druckera.
„Je nespochybniteľné, že Slovensko sa dlhodobo nachádza na konci rebríčka OECD, čo sa týka počtu sestier na počet obyvateľov,“ píše komora vo svojom stanovisku.
Čerpajú z viacerých štatistík
Ako uviedla prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová, samotné štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií jasne potvrdzujú, že za posledných päť rokov (2012 – 2016) počet sestier klesol o 0,9 %.
Tento negatívny trend potvrdzujú aj štatistiky OECD, ktoré uvádzajú, že za posledných 15 rokov (2000 – 2015) klesol počet sestier zo 7,4 na 5,7 sestry na 1 000 obyvateľov, pričom priemer OECD je 9,0 na 1 000 obyvateľov.
Štatistický úrad SR podľa Lazorovej uvádza, že v roku 2016 Slovensko malo 5 415 949 obyvateľov. V tomto istom období NCZI uvádza, že v systéme zdravotnej starostlivosti pracovalo 31 183 sestier. „Na základe týchto údajov musíme konštatovať, že na Slovensku aj v súčasnosti chýba v porovnaní s priemerom OECD viac ako 15 tisíc sestier a pôrodných asistentiek,“ skonštatovala Lazorová.
Ministerstvo asi našlo 4000 sestier
Člen Prezídia a člen Rady SKSaPA Milan Laurinc vyzval ministerku, aby verejnosti vysvetlila, ako dospela k takým číslam, že na Slovensku chýba len 2 300 sestier. Ešte v materiáli MZ SR z 18. augusta 2016 bolo podľa neho jasne uvedené, že na Slovensku chýba približne 7 300 sestier.
„Znie až neuveriteľne, že MZ SR zrazu za dva a pol roka našlo vyše 4 000 sestier, keď za toto obdobie nepredložilo žiadne výrazné opatrenie, ktoré by významne vplývalo na prílev počtu sestier do systému,“ uviedol Laurinc.
O zlepšení kondície zdravotníctva nesvedčia podľa neho ani pracovné podmienky sestier a pôrodných asistentiek.
„Myslíme si, že pani ministerka zdravotníctva by mala chodiť viac do terénu medzi sestry, alebo lepšie počúvať „ministerskú sestru,“ ktorá je s realitou dennodenne v kontakte. Z našich interných štatistík, ktoré robíme zo zákona, vyplýva, že v minulom roku nastúpilo do praxe na Slovensku 490 sestier a pôrodných asistentiek, pričom odišlo zo systému 943 sestier a pôrodných asistentiek,“ dodal Laurinc. Podľa neho to znamená jasný pokles počtu sestier.
„Bolo by preto zo strany MZ SR zodpovedné, aby zverejnilo kľúč a zdroje, na základe ktorých uvádzajú počet chýbajúcich sestier len 2 300. V súčasnosti aj chýbanie jednej alebo dvoch sestier môže na niektorých pracoviskách ohroziť prevádzku zariadení,“ uzavrel Laurinc.
MZ trvá na svojom
Ministerstvo zdravotníctva však naďalej trvá na svojom. Odvoláva sa na prepočty Inštitútu zdravotnej politiky založené na dátach OECD, ako aj na štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií.
Riaditeľ IZP Martin Smatana tiež uvádza, že počet študujúcich sestier začal na Slovensku po rokoch stagnácie opäť narastať, tak novoprijatých ako aj študujúcich. V nasledujúcich rokoch sa preto čakáva trend postupného poklesu deficitu.
„Rok 2016 bol prvým rokom od roku 2013 s nárastom počtu tak novoprijatých študentov v danom odbore ako aj aktuálne študujúcich, čo potvrdzuje aj stabilizáciu celkového počtu sestier v rezorte na základe štatistík NCZI,“ informoval Smatana.
Konkrétne počty študentov však nezverejnil.
Menej sestier, ale aj menej práce, tvrdí IZP
IZP pripúšťa, že počet sestier dlhodobo klesal, od roku 2004 o 8 %, zároveň však poznamenal, že za rovnaké obdobie klesol počet lôžok až o 16 % a počet hospitalizačných dní o 13 %.
„Množstvo práce v nemocniciach sa tak znížilo. Inými slovami, celkový pokles sestier bol sprevádzaný ešte vyšším poklesom v počte lôžok aj počte hospitalizačných dní,“ dodal Smatana.
Čo pre sestry urobilo ministerstvo
Ministerstvo zdravotníctva pripomína, že opäť zriadilo odbor ošetrovateľstva a post ministerskej sestry.
Zvýšilo tiež kompetencie sestier aj zdravotníckych asistentov. „V nemocniciach tak dokážu odbremeniť sestry od náročnej práce. Povolanie zdravotného asistenta stalo taktiež atraktívnejším aj pre samotných študentov,“ uviedla Kalavská.
Sestrám sa zvýšila aj mzda, uvádza ministerka, a mzdové ohodnotenie sestier každoročne rastie. Platy sestier sa v súčasnosti každoročne upravujú na základe tzv. mzdového automatu, pričom mzdy sestier v posledných rokoch rástli rýchlejšie ako priemerná mzda v národnom hospodárstve.
Ministerstvo zdravotníctva zároveň finalizuje nariadenie vlády, na základe ktorého budú môcť zdravotnícki asistenti študovať odbor ošetrovateľstva a v budúcnosti tak vykonávať povolanie sestry.
„Spolu s rezortom školstva pracujeme na zavedení štipendií pre študentov ošetrovateľstva, ktoré by mali byť realitou už v tomto roku. Aktívne medzirezortne spolupracujeme aj s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny a riešime témy, ktoré sa spoločne prelínajú. Prijali sme napríklad opatrenia, ktoré zlepšia podmienky sestier v zariadeniach sociálnych služieb,“ povedala Kalavská.
Spolu s ministerstvom práce tvoria aj nový zákon o dlhodobej zdravotnej starostlivosti, ktorý bude hotový v tomto roku.