V návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok nie je naplánovaný ani taký objem peňazí na lieky a zdravotnícke pomôcky, aký bol schválený Národnou radou SR pri schvaľovaní novely zákona o úhrade liekov a zdravotníckych pomôcok. V tlačovej správe na to poukazuje Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP).
Rozpočet na lieky
„Zmena zákona bola schválená s očakávaným dopadom a potrebou navýšenia rozpočtu na lieky takmer o 50 miliónov eur oproti roku 2022, čo sme považovali za nedostatočné,“ upozornila AOPP.
Zdravotníctvo si „pýta" dodatočných 200 miliónov eur, ale poisťovne nevedia nemocniciam kompenzovať zvýšené náklady
Návrh štátneho rozpočtu na rok 2023 však napokon počíta s navýšením len o 4 milióny eur.
Očakávania, že výrobcovia znížia ceny liekov a zdravotníckych pomôcok, povedú len k zníženiu dostupnosti liečby, pretože výrobcovia budú nútení zo slovenského trhu odísť, tvrdí AOPP. Zástupcovia odborných, profesijných, záujmových združení, odborov a organizácií na Slovensku už niekoľko týždňov upozorňujú na fakt, že vyššie náklady spojené s nárastom cien energií a infláciou sa dotkli aj tejto sféry.
Najdynamickejšie sa rozvíjajúca oblasť
Aj napriek tomu, že trh so zdravotníckymi pomôckami je najdynamickejšie sa rozvíjajúcou oblasťou, zákon o štátnom rozpočte na budúci rok počíta so znížením financií pre túto sféru oproti tomuto roku až o 3 milióny eur. Mnohí pacienti, a to aj napríklad akútni po bežných zlomeninách, sa podľa asociácie bez potrebných zdravotníckych pomôcok nezaobídu.
Na Slovensko prišlo zo Slovinska tri a pol tisíc balení antivirotík Lagevrio pre pacientov s COVID-19
AOPP sa zásadne ohradila proti vyhláseniam, že navýšenie peňazí pre lekárov v štátnych nemocniciach pôjde na úkor financií vyčlenených pre iné oblasti.
„Pacienti potrebujú všetkých lekárov a zdravotníkov, rovnako ako dostupné lieky a zdravotnícke pomôcky,“ dodáva.