Referencovanie cien zdravotníckych pomôcok môže podľa pacientov zhoršiť ich dostupnosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro 870757_1280
Foto: Pixabay.com

Ministerstvo zdravotníctva SR sa po liekoch chystá uplatniť pravidlo na reguláciu cien aj v oblasti zdravotníckych pomôcok. Plánuje znížiť ceny zdravotníckych pomôcok na priemer najnižších cien v rámci EÚ.

Ako priblížil rezort zdravotníctva na svojom webe začiatkom marca, ministerstvo začalo 5. januára tohto roka na základe analýzy Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií SR konanie vo veci porovnávania úradne určených cien zdravotníckych pomôcok.

Zníženie cien o 23,5 percenta by sa podľa zverejnených informácií malo týkať 586 zdravotníckych pomôcok. „Toto opatrenie predstavuje ročnú úsporu viac ako 8,5 miliónov eur, pričom uvedená úspora vychádza z predchádzajúcej ročnej spotreby zdravotníckych pomôcok,“ vysvetlil rezort zdravotníctva.

Efektívnosť nových cien by sa v plnom rozsahu mala prejaviť od 1. júla, až po nadobudnutí platnosti rozhodnutí o znížení cien zdravotníckych pomôcok.

Zhoršiť sa môže dostupnosť zdravotníckych pomôcok pre pacientov

Marica Laščeková, predsedníčka Občianskeho združenia Inkofórum, poznamenala, že nakoľko referencovanie cien zdravotníckych pomôcok kopíruje mechaniku referencovania cien liekov, možno predpokladať, že po ukončení tohto procesu nastane situácia, ktorú vidíme v prípade liekov.

„Má dva aspekty – prvým je, že na slovenskom trhu nie je dostatok liekov, pretože sa reexportujú do zahraničia. Pacient má preto často problém s prístupom k liečbe. Druhým aspektom sú zvyšujúce sa doplatky za lieky,“ vysvetlila Laščeková.

Ak by bola maximálna cena nastavená na úroveň maloobchodných cien okolitých krajín, na SR by sa na testovacích prúžkoch pre diabetikov a na inkontinenčných pomôckach mohlo ušetriť na výdavkoch zdravotného poistenia 7 až 20 mil. eur, čiže 5 až 14 percent (počítané v maloobchodných cenách podľa metodiky IFP).

Podľa analýzy Slovenskej lekárnickej komory možno desaťročný vývoj (roky 2003 až 2013) zhrnúť tak, že vzrástla celková hodnota liekov takmer o 27 percent, náklady zdravotných poisťovni stúpli o 17,5 percenta a náklady pacientov o 125 percent. Spotreba liekov pritom klesla o deväť percent.

„Kým v roku 2003 doplácal pacient v priemere približne deväť percent ceny lieku, v súčasnosti je to až 15 percent,“ povedal prezident komory Ondrej Sukeľ.  Zároveň dodal, že od roku 2009 zdravotné poisťovne znižujú svoje úhrady a tým sa zvyšujú doplatky pacientov, pričom výšku úhrady zdravotnej poisťovne za jednotlivé lieky neurčuje zdravotná poisťovňa, ale platná kategorizácia.

Podľa Laščekovej sa môže stať, že vďaka pripravovanému opatreniu bude mať pacient horšiu dostupnosť zdravotníckych pomôcok a súčasne sa môžu zvýšiť doplatky za zdravotnícke pomôcky.

Ako podotkla predsedníčka občianskeho združenia, kategorizácia liekov a zdravotníckych pomôcok je dobre nastavený, pomerne transparentný mechanizmus.

„O zaradení a cenách liekov a zdravotníckych pomôcok rozhoduje komisia expertov, ktorá je zložená zo zástupcov poisťovní, ministerstva zdravotníctva a odbornej verejnosti. Vo svete je bežné, že súčasťou takýchto komisií je aj zástupca pacienta. Aj na Slovensku už máme edukovaných odborníkov z radov pacientov, na Slovensku nedávno vznikol pacientsky európsky projekt EUPATI, ale aj šikovných lídrov pacientskych organizácií, ktorí vedia, čo pacient potrebuje, čo v systéme zdravotníctva funguje a čo nie,“ dodala Laščeková.

Podľa nej ministerstvo zdravotníctva nepovedalo, čo spraví s ušetrenými finančnými prostriedkami. „Ako naložilo s ušetrenými peniazmi z referencovania cien liekov? Môžeme konštatovať, že tu chýba jasný a zrozumiteľný koncept. A je žiadúce a potrebné, aby pri jeho tvorbe a realizácii stál aj pacient,“ apelovala Laščeková.

Limity dané zdravotnými poisťovňami podľa pacientov nestačia

Pacient, ktorý trpí inkontinenciou, má viaceré možnosti zdravotníckych pomôcok. „V prípade, ak sú ochabnuté svaly panvového dna, je pre neho najlepšie, aby cvičil, teda tieto svaly posilňoval. Môže tak úniku moču úplne zabrániť. Mnohí pacienti používajú absorpčné pomôcky, ktoré zvyšujú kvalitu ich života. Pri ťažších postihoch prichádza do úvahy farmakoterapia, alebo operácia,“ ozrejmila Laščeková.

Pri druhom stupni inkontinencie je legislatívou stanovený finančný limit vo výške 15,74 eur a pri treťom stupni inkontinencie je to 55,32 eur na mesiac. Nakoľko ceny absorpčných pomôcok si stanovuje výrobca, Laščeková konštatuje, že množstvá, ktoré tieto limity pokrývajú, sú rôzne. „Je teda na pacientovi, aby si vybral, čo mu vyhovuje, s čím je spokojný a je to tak dobre,“ zhodnotila.

Združenie každoročne usporadúva osvetovú aktivitu s názvom Týždeň kontinencie. „Minulý rok sme zozbierali viac ako sto dotazníkov, kde pacienti odpovedali okrem iného aj na otázku, či im stačí počet kusov, ktoré uhrádza poisťovňa. V 47 percentách prípadov pacienti uviedli, že im limity dané poisťovňami nestačia. Preto by som bola rada, keby ministerstvo zdravotníctva prehodnotilo svoju iniciatívu a nezaťažovalo svojim rozhodnutím v podobe ďalších zvýšených nákladov pacientov dokupovať si zdravotnícke pomôcky,“ uzavrela predsedníčka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR