Pokles pacientov evidujú hlavne od Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Podľa VšZP to môže súvisieť s rozširovaním spektra indikácií a preferovaním konkrétnych kúpeľných zariadení poistencami.
Prírodné jódové kúpele v Číži majú málo pacientov indikačnej skupiny A, kde hradí celú kúpeľnú starostlivosť zdravotná poisťovňa. Kúpele sa preto snažia ponúkať rôzne pobyty firmám, aby tak vykryli nedostatok pacientov.
„Pre absenciu poukazov od zdravotných poisťovní v indikačnej skupine A z dôvodu zlého rozdeľovania medzi jednotlivé kúpele sme ako kúpeľné zariadenie nútení obchodovať s firmami, ktoré majú povinnosť zabezpečiť svojim zamestnancom rekondičné pobyty s využitím rekreačných poukazov,“ uviedla pre tlačovú agentúru SITA vedúca obchodnej správy kúpeľov Mária Turisová.
VšZP pokles popiera
Pokles pacientov v indikačnej skupine A evidujú podľa Turisovej hlavne od Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Podľa VšZP sa však toto tvrdenie nezakladá na pravde.
Počet podaných návrhov na kúpeľnú liečbu poistencov v indikačnej skupine A v PJD Číž sa od roku 2016 mierne zvyšuje. „VšZP všetky návrhy na kúpeľnú liečbu v tomto zariadení v indikačnej skupine A podané v rokoch 2016 – 2018 schválila,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla Zuzana Štukovská z referátu komunikácie VšZP.
Celkový pokles počtu poistencov v kúpeľoch v Číži môže podľa stanoviska VšZP súvisieť s tým, že spektrum indikácií v kúpeľných zariadeniach sa z roka na rok rozširuje. No počet návrhov na kúpeľnú liečbu sa za posledných päť rokov výrazne nezmenil.
Aj poistenci si vyberajú
Ďalším dôvodom je fakt, že poistenci preferujú konkrétne kúpeľné zariadenia. Majú skrátka vyššie nároky.
„Výber konkrétneho kúpeľného zariadenia preto do značnej miery ovplyvňuje aj marketing nastavený kúpeľným zariadením. Aké služby, procedúry, prípadne iné výhody vie poistencovi ponúknuť. VšZP každé tri roky vyhodnocuje kúpeľné zariadenia na základe dotazníka spokojnosti svojich poistencov,“ konštatuje sa v stanovisku. V poslednom hodnotení poistencov VšZP sa kúpele Číž umiestnili v druhej polovici rebríčka.
Ako poisťovňa dodáva, zdravotná poisťovňa akceptuje kúpeľné zariadenia podľa výberu poistenca takmer v 98 percentách prípadov.
Podľa VšZP je počet poistencov liečených v indikačnej skupine A stabilný. Za posledných päť rokov sa výrazne nezmenil.
„Pokiaľ ide o trend, pozorujeme mierny pokles počtu záujemcov o kúpeľnú liečbu na Slovensku na úkor mierneho nárastu počtu poistencov liečených v rámci cezhraničnej starostlivosti mimo územia SR,“ uzatvára stanovisko VšZP.
PJD Číž
Spoločnosť prevádzkujúca kúpele v Číži má 80 stálych zamestnancov. Podľa vedúcej obchodnej správy v letnej sezóne plánujú nárast na 110 zamestnancov.
Prírodné jódové Kúpele Číž s jedinečnou jódovou vodou sa nachádzajú v okrese Rimavská Sobota. Ich vznik je pripisovaný náhodnému objavu jódo-brómového prameňa v roku 1862, keď čížsky občan Harnócz Andráš pri kopaní studne na svojom pozemku narazil na slanú vodu.
V súčasnosti ponúkajú kúpele ubytovanie v jednom hoteli a troch kúpeľných domoch.