Prelomový spôsob v liečbe rakoviny. Pacient sa môže vyhnúť operácii aj vedľajším účinkom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
dermatológ, rakovina kože
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com

Odborníci sa už desaťročia snažia nájsť účinnejšie spôsoby liečby rakoviny. Ich cieľom je tiež upraviť terapiu tak, aby čo najviac zredukovali časté vedľajšie účinky.

Z času na čas sa objavia správy o úspešnom vývoji nového lieku či novom prístupe k porazeniu zákernej choroby, ktorá môže napadnúť rôzne časti ľudského organizmu.

Rakovina kože

Najnovšie prišli s pozitívnou informáciou vedci z americkej Yale University. Vyvíjajú nový spôsob liečby rakoviny kože. Spočíva v injekčom podaní nanočastíc priamo do nádoru, čím dosiahnu zničenie rakovinových buniek.

„Pre množstvo pacientov je liečba rakoviny kože veľmi komplikovaná. Môže to však zvrátiť jednoduchší spôsob liečby, ako je napríklad podanie injekcie,“ vyjadril sa spoluautor štúdie Michael Girardi.

Objavenie efektívnejšej možnosti na liečbu rakoviny kože, napríklad bazocelulárneho karcinómu a spinocelulárneho karcinómu, podľa jeho slov považujú odborníci z oblasti dermatológie za „svätý grál“.

Napadnutie nádoru

Počas liečby injekčne podajú nanočastice na báze polyméru nesúce chemoterapeutické látky priamo do tumoru.

Kľúčom k úspechu liečby je skutočnosť, že nanočastice sú bioadhezívne. Znamená to, že sa viažu na nádor a zostávajú k nemu pripojené dostatočne dlho na to, aby zabili významné množstvo rakovinových buniek.

Spoluautorom výskumu je Mark Saltzman. „Keď vstreknete nanočastice do nádoru, ukáže sa, že sa v ňom veľmi dobre zadržiavajú. Jedna injekcia vydrží veľmi dlho. Častice v tumore zostávajú a pomaly uvoľňujú zlúčeniny,“ vysvetlil.

Dvojitý útok

Na porovnanie podali injekčne rovnaký liek do nádorov kontrolných modelov, no bez nanočastíc. Zistili však, že nádory sa výrazne zmenšovali po tom, ako účinné látky podali prostredníctvom nanočastíc.

Pre tento prístup je takisto kritické, že liečbu je možné kombinovať s látkou, ktorá stimuluje imunitný systém organizmu.

Girardi vyhlásil, že sa im tak podarilo dosiahnuť dvojitý útok proti chorobe. „Nechcete len zabiť bunky a nechať ich tam. Chcete tiež stimulovať imunitný systém, aby telo vyčistil a reagoval aj na bunky, ktoré sme možno priamo nezabili,“ vysvetlil.

Zredukovanie operácií

Odborníci tvrdia, že v mnohých prípadoch by zničenie nádoru injekciou mohlo eliminovať potrebu chirurgického zákroku.

Takisto je možné predísť potenciálnym infekciám a iným komplikáciám. Navyše, niektorí pacienti s ďalšími zdravotnými problémami nie sú vhodní kandidáti na operáciu.

Liečba s pomocou injekcie prináša aj ďalšiu pozitívnu správu. Pacienti môžu počas jednej návštevy lekára podstúpiť liečbu aj viacerých nádorov.

Počas štúdie aplikovali len jednu injekciu. „Chceli by sme, aby to takto fungovalo aj v klinickej praxi. Jednoducho prídete k dermatológovi, podá injekciu, ktorá vyrieši problém a vy sa už k nemu nemusíte vracať,“ vyhlásil Saltzman.

Dôležitá úloha nanočastíc

Vedec sa vo svojom laboratóriu špecializuje na nanočastice. Tentoraz sa zameral na optimalizáciu schopnosti nanočastíc na prenos látok s cieľom preniesť čo najviac chemoterapeutického činidla v jednej dávke.

Pretože obsah nanočastíc zostáva v nádore, tento systém liečby umožňuje podanie obzvlášť silných liekov.

Bežná chemoterapia ovplyvňuje celé telo a môže mať vážne vedľajšie účinky. Toxicita liekov je preto oveľa viac obmedzená.

Pomáha aj start up

Na projekte spolupracuje aj start up Stradefy Biosciences Inc., ktorý plánuje podporiť predklinický vývoj a potom aj klinické testy.

„Mike a Mark sa už veľa rokov venujú naozaj prelomovej vedeckej práci. Veríme, že ich skutočne priekopnícka práca povedie k naozaj nápomocnej liečbe pacientov,“ vyjadril sa prezident firmy Brian R. Dixon.

Štúdiu zverejnili v žurnále Proceedings of the National Academy of Sciences.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Brian R. DixonMark SaltzmanMichael Girardi
Firmy a inštitúcie Proceedings of the National Academy of SciencesStradefy Biosciences Inc.Yale University