Pravdepodobnosť opätovnej nákazy u osôb, ktoré prekonali ochorenie COVID-19, je podľa juhoafrických vedcov v prípade nového variantu koronavírusu omikron vyššia ako u skorších variantov.
Výskumná skupina, ktorá sleduje opätovné nákazy v Juhoafrickej republike, hlási s príchodom omikronu skok v takýchto prípadoch, ktorý u predošlých dvoch variantov, medzi nimi aj vysoko nákazlivého variantu delta, nezaznamenala.
Zistenia sú iba predbežné
Jej zistenia sú však predbežné a zatiaľ neprešli vedeckou kontrolou. Výskumníci tiež neuviedli, ktorá časť reinfekcií pripadá na nákazu omikronom alebo či spôsobili vážny priebeh ochorenia.
Načasovanie nárastu opätovných infekcií však naznačuje, že omikron „vykazuje podstatné dôkazy na úrovni populácie pre únik imunity z predchádzajúcej infekcie“.
Prečo sa po podaní vakcíny AstraZeneca objavili krvné zrazeniny? Experti zrejme našli spúšťač
„Predošlá nákaza zvykla chrániť proti delte, zdá sa, že teraz s omikronom to tak nie je,“ uviedla vo štvrtok jedna z výskumníčok, Anne von Gottberg z Witwatersrandskej univerzity, na brífingu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Štúdia sa tiež nevenovala ochrane po očkovaní. Vakcíny spúšťajú rôzne vrstvy imunitnej odpovede, niektoré na odvrátenie infekcie a iné na prevenciu závažného priebehu ochorenia v prípade nákazy.
Informácií je zatiaľ málo
„Veríme, že vakcíny budú stále ochraňovať pred závažným ochorením,“ podotkla von Gottberg.
Variant omikron objavili pred viac ako týždňom vedci v Juhoafrickej republike a Botswane. V súčasnosti ho evidujú už vo viacerých krajinách vo svete.
Zatiaľ o ňom však nie je veľa informácií, ako napríklad o tom, či je nákazlivejší, čo predpokladajú niektoré zdravotnícke orgány, či spôsobuje ťažší priebeh ochorenia alebo je odolný voči vakcínam.