Príručka Regionálneho úradu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu môže pomôcť pacientom po prekonaní ochorenia COVID-19. Informovala o nej v tlačovej správe hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.
V domácom prostredí bez potreby odborného dozoru môžu vyliečení pacienti po prekonaní koronavírusovej infekcie precvičovať jednotlivé cvičenia a zlepšiť tak dýchanie, odbúranie stresu či nechuť do jedla. Príručka bude nápomocná aj pri ďalších problémoch.
COVID-19 zanecháva stopy
Ochorenie COVID-19 spôsobuje u časti pacientov dlhodobé zdravotné problémy a komplikácie.
Svetová zdravotnícka organizácia, regionálny úrad pre Európu, vydala preto príručku s názvom Podpora samorehabilitácie po chorobe súvisiacej s COVID-19.
Ochorelo vaše dieťa na COVID-19 a neviete čo robiť? Odborníci pripravili pre rodičov rady a odporúčania
Odborníci v nej radia, ako zvládnuť zdravotné komplikácie po prekonaní ochorenia a návrate z nemocnice. Príručka je písaná zrozumiteľne a doplnená názornou grafikou.
„Lekár alebo zdravotnícky pracovník môže v príručke vyznačiť cvičenia, ktoré sú pre konkrétneho pacienta vhodné. Cvičenia a rady z nej by však nemali nahrádzať osobný cvičebný program alebo ďalšie rady, ktoré poskytli zdravotnícki pracovníci pri odchode zo zdravotníckeho zariadenia,” uviedla Eliášová.
Cviky prospejú aj zdravým
Rodina a priatelia môžu pomôcť v procese zotavovania a môžu sa do cvičenia tiež zapojiť. Dychové a posilňovacie cviky však prospejú aj ľuďom, ktorí ochorenie neprekonali.
V príručke sa hovorí najmä o témach, ako sú zvládanie dýchavičnosti a dychovej nedostatočnosti, riešenie problémov s hlasom, s jedením, pitím a prehĺtaním či s pozornosťou, pamäťou a jasným myslením.
Pomôcť by mala aj so zvládaním každodenných aktivít a so stresom a zmenami nálad. Hovorí sa v nej tiež o tom, kedy kontaktovať zdravotníckeho pracovníka. Príručka je na stiahnutie dostupná na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR.