Andrej Kiska podpísal novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Právna úprava umožní aj zvýšenie sadzby za poistencov štátu na 3,44 %.
Prácu praktických sestier v pediatrických ambulanciách odobril prezident. V utorok podpísal novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.
Člen Slovenskej národnej strany Štefan Zelník v minulosti upozornil na nízky počet sestier so špecializáciou detská sestra, keďže vzdelávanie tohto typu zaniklo. Zmena zákona tak podľa neho umožní, aby sa nemuseli zatvárať pediatrické ambulancie.
Proti bola Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek. Pochybnosti vyjadril aj hlavný odborník MZ SR pre odbor praktická sestra Patrik Moškurjak.
Vzniknú nové typy sanitiek
Na základe tejto právnej úpravy vznikne aj nový typ ambulancie záchrannej zdravotnej služby. Bude určený najmä na neodkladnú prepravu pacientov medzi zdravotníckymi zariadeniami. Využijú ho pacienti, ktorých zdravotný stav si vyžaduje poskytovanie zdravotnej starostlivosti počas jeho prepravy.
Ďalšia zmena sa týka dopravnej služby, ktorú doteraz mohlo poskytovať akékoľvek vozidlo a ktorýkoľvek šofér.
Dopravná zdravotná služba je určená na prevoz vyliečeného pacienta do domáceho prostredia alebo do nemocnice.
„My sme teraz urobili z dopravnej služby poskytovateľa zdravotnej starostlivosti dopravnú zdravotnú službu, ktorá bude musieť patriť pod operačné stredisko,“ vysvetlila túto zmenu ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.
Podľa ministerky bude väčší prehľad o tom, kde sa vozidlo nachádza. Pacient bude po novom odovzdaný šoférom do zdravotníckeho zariadenia, aby zbytočne neblúdil po nemocnici.
Zvýši sa sadzba za poistencov štátu
Prezident podpisom zaviedol aj zmenu týkajúcu sa rezidentského programu. Rezident v odbore pediatria bude môcť pracovať v nemocnici aj v ambulancii. Doteraz musel ísť vždy do ambulancie. V oboch prípadoch sa zaviaže poskytovať zdravotnú starostlivosť päť rokov.
Nová právna úprava ďalej zvýši sadzbu za poistencov štátu na 3,44 % vymeriavacieho základu. Legislatívnou zmenou sa má zvýšiť aj bezpečnosť pacientov.
„Každý poskytovateľ, či už ústavnej alebo ambulantnej starostlivosti, bude musieť mať interný systém bezpečnosti pacienta. Aby sa nestalo, že si niekto pomýli pravé a ľavé koleno,“ uviedla začiatkom mája Kalavská.
Ako ďalej povedala, Slovensko bolo jednou z posledných krajín EÚ, ktorá bezpečnosť pacienta nemala zadefinovanú v zákone. Súčasťou systému kvality poskytovateľa sa stane klinický audit, ktorým je systematické preverovanie a hodnotenie dodržiavania štandardných postupov a interného systému hodnotenia.