Slovenská komora zubných technikov považuje ignorovanie protetického štítku za hrubé porušovanie legislatívy, pričom tu vzniká riziko aj pre pacienta.
Každá zubná korunka, mostík, či snímateľná zubná protéza by mala mať svoj takzvaný „protetický štítok“, aby bolo možné v budúcnosti v prípade problémov dohľadať kto, kde a z čoho takúto zubnú náhradu pre pacienta vyrobil. Upozorňuje na to Slovenská komora zubných technikov (SKZT).
Táto povinnosť vyplýva z európskej legislatívy, no na Slovensku sa podľa nej stále riadne neuplatňuje v praxi.
Povinnosť za vedenie protetickej dokumentácie vyplýva zo smernice Rady z roku 1993 o zdravotníckych pomôckach ako aj z nariadenia Európskeho parlamentu z roku 2017 o zdravotníckych pomôckach.
Formulár má vypĺňať zodpovedný zubný technik, ktorý ho spolu s protetickou prácou má odovzdať zubnému lekárovi, pričom pacient má právo dostať časť protetického štítku, ktorá je na tento účel vystavená.
Povinnosti ignorujú
Napriek uvedenej legislatíve táto povinnosť v praxi nefunguje.
Slovenská komora zubných technikov považuje ignorovanie protetického štítku za hrubé porušovanie legislatívy, pričom tu vzniká riziko aj pre pacienta.
„Je zvláštne, že na Slovensku zdravotné poisťovne stále preplácajú zubným lekárom zhotovenie a aplikáciu zubných náhrad bez toho, aby bolo riadne zdokumentované, kto, kde a z čoho vyrobil takúto protetiku,“ konštatovala prezidentka SKZT Hana Dohálová.
Problémy aj pri elektronickej forme
Problém vznikol aj pri zavádzaní elektronickej formy vyplňovania tlačív pre zdravotné poisťovne, kde sa nedostatočne preklopilo znenie protetického štítku do elektronickej podoby.
Ako ďalej uviedla prezidentka SKZT, v papierovej forme tlačiva pre zdravotné poisťovne je povinnosťou vyplňovať do tlačiva meno a priezvisko zubného technika, registračné číslo a číslo štítku v zubnej technike, čo umožňuje aj spätnú kontrolu.
V elektronickej forme však už nie je žiadna povinnosť vyplňovať údaje o zubnom technikovi, čo v konečnom dôsledku neumožňuje spätne zistiť pôvod zubnej náhrady tak, ako to vyplýva z platnej legislatívy.
Slovenská komora zubných technikov preto požiadala Ministerstvo zdravotníctva SR, ako aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou o neodkladné upravenie elektronickej dokumentácie zdravotných poisťovní v zmysle odborného usmernenia MZ SR.
Hrozba nekvalitných náhrad
Podľa šéfky komory si treba uvedomiť, že kvalita zubných náhrad môže byť rôzna v závislosti od toho, či protetika bola vyrobená na území Európskej únie alebo mimo, napríklad v Ázii.
„Zubní technici v zahraničí začínajú preto volať na poplach, že v niektorých krajinách sa objavili pokusy doviezť lacnejšiu zubnú protetiku zo zahraničia alebo aspoň materiál na ich výrobu. Na Slovensku sú zatiaľ zubní lekári a zubní technici poctiví, no je našou povinnosťou upozorniť verejnosť na možné riziká vzhľadom na dieru v zákone. Záujmom zubných technikou je, aby slovenskí pacienti mali aj naďalej takú kvalitnú zubnú protetiku ako doteraz,“ uzavrela Dohálová.
Slovenská komora zubných technikov (SKZT) je nezávislá a apolitická samosprávna stavovská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou so sídlom v Bratislave združujúca zubných technikov, ktorí sú jej členmi a vykonávajú svoje povolanie na území Slovenskej republiky.
Hlavnou úlohou je chrániť práva a záujmy svojich členov v súvislosti s výkonom zdravotníckeho povolania a taktiež zastupovať svojich členov v spoločných otázkach týkajúcich sa výkonu zdravotníckeho povolania.