Novela zákona o zdravotnej starostlivosti taktiež definuje ordinačné hodiny pre všeobecných praktických lekárov. Tí budú mať povinnosť poskytovať ambulantnú zdravotnú starostlivosť v minimálnom rozsahu 35 hodín týždenne, pričom dvakrát do týždňa budú ordinačné hodiny do 15:00.
Parlament schválil v utorok novelu zákona o zdravotnej starostlivosti. Novelou zákona sa stanovuje pevná sieť poskytovateľov ambulantnej pohotovostnej služby, ktorým Ministerstvo zdravotníctva SR vydá povolenie na prevádzkovanie ambulancie pevnej ambulantnej pohotovostnej služby.
Títo poskytovatelia majú byť oprávnení poskytovať ambulantnú pohotovostnú službu ako tzv. organizátor. „Ide o ambulantnú zdravotnú starostlivosť, kde slúžia všeobecní praktickí lekári. V každom okresnom meste by mala byť ambulantná pohotovostná služba,“ povedal v júli po rokovaní vlády minister zdravotníctva Tomáš Drucker.
Organizátorom sa stane taký poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, ktorý úspešne absolvuje výberové konanie a získa povolenie na prevádzkovanie ambulancie pevnej ambulantnej pohotovostnej služby. Tieto povolenia budú podľa ministra platiť šesť rokov. V súvislosti s novou organizáciou ambulantnej pohotovostnej služby rezort zdravotníctva stanovuje podrobnosti aj o poskytovaní zdravotnej starostlivosti v rámci doplnkovej pohotovostnej služby a zubnolekárskej pohotovostnej služby.
Poplatky za pohotovosti vzrastú
Poplatky za návštevu pohotovostí sa zvýšia. Poplatok za ústavnú pohotovostnú službu bude 10 eur, pričom doteraz to bolo 1,99 eura. Oslobodení však budú tí pacienti, ktorí potrebujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Ako odôvodnilo ministerstvo, stanovenie tejto výšky úhrady predstavuje najmä preventívnu snahu znížiť zaťaženie urgentných príjmov a ústavných pohotovostných služieb. Na základe analýzy ministerstva zdravotníctva sa totiž zistilo, že len 12 % pacientov bolo po návšteve ústavnej pohotovostnej služby hospitalizovaných, čo indikuje využívanie ústavnej pohotovostnej služby na iný účel, ako je primárne určená.
Po novom budú ambulantné pohotovosti v každom okresnom meste. Ich dostupnosť v pevnej sieti sa predpokladá v pracovných dňoch od 16:00 do 22:00 a cez víkend od 7:00 do 22:00. Po 22. hodine bude naďalej fungovať ústavná pohotovostná služba v rámci nemocníc a takisto záchranná zdravotná služba.
Vzniknúť by mala aj doplnková ambulantná pohotovostná služba, ktorá bude dobrovoľná. K dispozícii by mohla byť nepretržite v rozsahu najmenej dvoch hodín v pracovných dňoch v čase medzi 16. a 22. hodinou a nepretržite v rozsahu najmenej dvoch hodín v dňoch pracovného pokoja v čase medzi 7. a 22. hodinou, ak má organizátor vydané povolenie na prevádzkovanie ambulancie doplnkovej ambulantnej pohotovostnej služby.
Ordinačné hodiny pre všeobecných lekárov
Legislatívna úprava taktiež definuje ordinačné hodiny v rámci všeobecných praktických lekárov. Tí budú mať povinnosť poskytovať ambulantnú zdravotnú starostlivosť v minimálnom rozsahu 35 hodín týždenne, pričom dvakrát do týždňa budú ordinačné hodiny do 15:00. Ministerstvo zdravotníctva chce aj sprísniť sankcie za vyberanie neoprávnených úhrad od pacientov. Kto akýmkoľvek plnením podmieňuje objednanie osoby na vyšetrenie, ktoré je plne hradené z verejného zdravotného poistenia, hrozí mu pokuta až do výšky 16 596 eur.
SLK aj ASL sú proti novým ordinačným hodinám
Lekári nesúhlasia s navrhovaným predĺžením ordinačného času. Ako povedal v utorok na tlačovej konferencii prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár, lekárska obec vníma takýto krok veľmi negatívne. „Zmeny podobného charakteru nebudú viesť k rozvoju primárnej sféry a v konečnom dôsledku ani nezvýšia dostupnosť zdravotnej starostlivosti,“ dodal.
Zmeny v zákone o zdravotnej starostlivosti boli pripravené podľa Kollára bez vedomia lekárov a zhoršujú ich pracovné podmienky, ale neponúkajú adekvátnu úpravu úhrad zo strany zdravotných poisťovní. „Regionálne rozdiely a podmienky, v ktorých všeobecní lekári pracujú, im neumožňujú pracovať 35 hodín týždenne v rámci čistého ordinačného času,“ upozornil.
S rozšírením ordinačného času pre všeobecných lekárov nesúhlasí ani Asociácia súkromných lekárov SR (ASL). Zmeny v zákone o zdravotnej starostlivosti vníma ASL v dvoch rovinách. Návrh poslancov na skrátenie lekárskej služby prvej pomoci do 22. hodiny asociácia víta, avšak zároveň upozorňuje na likvidačný návrh rozšírenia ordinačného času pre všeobecných lekárov na 35 hodín týždenne.
„Predĺženie ordinačnej doby na 35 hodín týždenne, bez možnosti návštevnej služby v byte pacienta a primeraného času pre prácu so zdravotnou dokumentáciou, je likvidačné. Povinnosť ordinovať sedem hodín z osemhodinového pracovného času neumožňuje lekárovi sa venovať ďalším činnostiam, ktoré sú pre chod ambulancie a dostupnú zdravotnú starostlivosť pre pacienta nevyhnutné, ako aj ďalšiemu vzdelávaniu, čo je povinnosť pre každého lekára“, konštatoval prezident ASL Marián Šóth v tlačovej správe.