Pohotovostné lekárne už fungujú podľa potrieb regiónov. Od nového roku sa zmenili právne normy, ktoré upravujú oblasť lekárenskej pohotovostnej služby. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová, je na dohode Slovenskej lekárnickej komory (SLeK), samosprávneho kraja a lekárne, do akej hodiny a na akom mieste bude lekáreň otvorená.
Otváracie hodiny
„Ak by k dohode nedošlo, do procesu vstupujú vyššie územné celky a lekárňam nariadia pohotovostné služby tak, aby sa reflektovali potreby občanov,“ uviedla Eliášová.
Pohotovostné lekárne v Trnavskom kraji skrátili svoje otváracie hodiny
Ministerstvo zdravotníctva SR odporúča, aby si pacienti v prípade potreby skontrolovali otváracie hodiny konkrétnej lekárne. Všetky potrebné informácie k pohotovostným lekárenským službám nájdu na webovej stránke konkrétneho samosprávneho kraja.
Zabezpečili najširšiu dostupnosť
Ako pre agentúru SITA uviedol prezident SLeK Ondrej Sukeľ, od 1. januára 2020 nadobudla účinnosť novela zákona o liekoch, v zmysle ktorej sa dobrovoľná a bezplatná pohotovostná služba lekární vracia k spôsobu organizácie pred júnom 2018.
Úspechom roka 2019 bola podľa lekárnikov akceptácia ich pripomienok k novelám zákona o liekoch
„Slovenská lekárnická komora nemá kompetenciu meniť prevádzkový čas verejných lekární,“ konštatoval. Ako dodal, v zmysle platnej legislatívy nie je zabezpečené financovanie pohotovostnej služby lekární, preto sa lekárne rozhodli na vlastné náklady zabezpečiť čo najširšiu dostupnosť v čase, ktorý bol dlhodobo vyhovujúci.
Pri akútnom zhoršení zdravotného stavu má pacient možnosť využiť rýchlu zdravotnú pomoc (RZP) alebo službu urgentného príjmu.