K 1. júlu bude podľa šéfky rezortu pokrytých 80 až 87 % pevných bodov ambulantnej pohotovostnej služby.
Ambulantné pohotovostné služby (APS) budú od 1. júla tohto roka zabezpečené. Deklarovali to na tlačovej konferencii ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská a zástupcovia lekárov.
Ako ozrejmila šéfka rezortu, v prvom kole výberových konaní bolo vybraných asi 40 % organizátorov APS.
„Následne sme aktívne rokovali a s mnohými záujemcami, uchádzačmi o organizátora, či teda zoberú poverenie na ostatné pevné body ambulantnej pohotovostnej služby. Približne 45 % bude pokrytých organizátormi, ktorí sú poverení,“ povedala ministerka.
Nemajú slúžiť pre vážne stavy
K 1. júlu bude tak podľa šéfky rezortu pokrytých 80 až 87 % pevných bodov ambulantnej pohotovostnej služby.
Kalavská opäť pripomenula, že ambulantná pohotovostná služba má slúžiť pacientom pri náhlej zmene zdravotného stavu, keď nie je bezprostredne ohrozený život.
„Ambulantná pohotovostná služba je de facto predĺženou rukou ambulancií všeobecného lekára a pediatra. A pre život ohrozujúce stavy tu máme urgentné príjmy, centrálne príjmy, záchranky,“ povedala.
SLK: Pacienti by mali využívať najmä všeobecných lekárov
Úpravu pohotovostí víta Slovenská komora lekárov (SLK), pričom ju vníma ako prínos pre poistencov.
„Pretože všetci občania Slovenskej republiky budú mať i naďalej zabezpečenú ambulantnú pohotovostnú službu. Síce čiastočne skrátenú, ale treba povedať jednu vec, nestane sa, nemôže sa stať, aby bol zdravotný stav občanov akýmkoľvek spôsobom nezabezpečený počas celých 24 hodín,“ ubezpečil prezident SLK Marian Kollár.
Vyzýva však pacientov na spoluprácu. Pacienti by podľa neho mali v prvom rade na základnú zdravotnú starostlivosť využívať všeobecných praktických lekárov.
Lekári sú spokojní, nemocnice už nie
Prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šoth podotkol, že lekári dlho bojovali za zmenu.
„Potrebujeme ambulantných lekárov tak, aby boli svieži, schopní práce každý deň od 7. hodiny počas svojej ambulantnej doby. Pokiaľ bola ambulantná pohotovostná služba alebo teda po starom Lekárska služba prvej pomoci funkčná do rána, je pravda, že lekári nám chodili do práce unavení. Veľmi vítame túto zmenu,“ povedal.
Na druhej strane zmenu nevíta Asociácia nemocníc Slovenska (ANS). Podľa šéfa ANS Mariána Petka, zmenu nevítajú lekári ústavnej pohotovostnej služby a urgentných príjmov.
„Pretože sa obávajú, že po 22. hodine budú oveľa viac zaťažení ako doposiaľ. Zatiaľ nemáme dôvod si to nemyslieť, hlavne v krízových mesiacoch, jesenných mesiacoch,“ konštatoval Petko s tým, že júl nie je dobrý mesiac na zavedenie takejto veľkej zmeny. Šéf asociácie očakáva komplikácie, avšak deklaruje, že ANS sa bude snažiť pomôcť.